Premier zapowiedział od 1 lutego obniżkę VAT z 23 do 8 proc. i my będziemy tę podwyżkę szybko implementować. W Polsce paliwo będzie jeszcze tańsze – oświadczył w niedzielę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na antenie Polskiego Radia.

To bardzo ważne dla całej gospodarki, bo paliwo jest cenotwórcze – powiedział Obajtek, cytowany przez PAP. Zapowiedział, że obniżka VAT ma szybko znaleźć odzwierciedlenie w niższych cenach na stacjach benzynowych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Stwierdził, że „już teraz w Polsce mamy najtańsze paliwo w Europie”. Zwrócił uwagę, że Niemcy przyjeżdżają, by zaopatrywać się na polskich stacjach.

Zobacz także: Premier: cena paliwa powinna spaść do około 5 zł, obniżymy VAT

Poinformował, że PKN Orlen zakupił 19 mln praw do emisji dwutlenku węgla po 23 euro. „W tej chwili są one warte po 80 euro. A my dzięki temu zakupowi możemy utrzymywać niskie ceny paliwa” – dodał.

Wyraził opinię, że cena paliw zależy w 80 proc. od posunięć strony rządowej, a w 20 proc. od Orlenu. Podkreślił, że Orlenowi nie zależy na wysokich cenach. „Ja ma prowadzić firmę tak, by generowała zyski, ale je się nie zawsze wypracowuje marżą, można też szerokim wolumenem sprzedaży” – dodał.

Obajtek komentował także sprawę sprzedaży części Lotosu. „Nigdzie nie kryją się Rosjanie” – powiedział. „Im ktoś częściej opowiada o Rosjanach, tym bardziej prorosyjską politykę prowadzi” – stwierdził.

Prezes Orlenu zapewnił, że umowy z koncernami MOL i Saudi Aramco, zostały zawarte, by można było połączyć spółki Orlen i Lotos, i „zapewnić im przyszłość”. „Od 2035 roku w Europie mają być tylko silniki zeroemisyjne. Jaka więc byłaby przyszłość Lotosu jako rafinerii?” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W jego opinii „przez zwykłe politykierstwo, lokalne interesy” przez 30 lat nie połączono tych dwóch spółek. „Przez to dwie firmy mające jednego właściciela konkurowały ze sobą i automatycznie nie mogły intensywnie się rozwijać” – stwierdził.

Wyraził opinię, że powstanie podmiot, który będzie miał większy zasięg, siłę inwestycyjną oraz zdecydowanie większe możliwości konkurowania, również na rynkach zewnętrznych. Pozytywna reakcja giełdy ma być dowodem na słuszność tej decyzji.

W pierwszej połowie stycznia Sejm znowelizował w czwartek ustawę o VAT obniżając czasowo stawki tego podatku na żywność, nawozy i paliwa oraz uchwalił ustawę o ochronie odbiorców gazu. To tzw. druga tarcza antyinflacyjna.

pap / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz