Nowy kryzys rakietowy? MSZ Rosji komentuje

Władze Rosji uważają, że ryzyko nowego kryzysu rakietowego jest poważne – oświadczył wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow.

Moskwa potwierdza powagę ryzyka nowego kryzysu rakietowego, ważne, by poważnie odnieść się do propozycji Rosji w sprawie gwarancji bezpieczeństwa – stwierdził Riabkow, cytowany w poniedziałek przez agencję RIA Novosti.

Jego zdaniem Rosja powinna “położyć kres przesuwaniu się NATO, natowskiej infrastruktury, natowskich możliwości dalej na wschód”. “Powinniśmy wykluczyć wstąpienie Ukrainy do NATO” – dodał.

Wiceszef MSZ Rosji stwierdził także, że kwestia perspektywy wejścia Ukrainy do NATO ma dla Moskwy “co najmniej tak samo duże, jeśli nie większe znaczenie” niż dla Kijowa. Rosja chce, by NATO wycofało obietnicę przyszłego członkostwa w Sojuszu daną Ukrainie i Gruzji w czasie szczytu w Bukareszcie w 2008 roku

Wyraził opinię, że “kubański kryzys rakietowy” nie da się odtworzyć w takiej formie, w jakiej się wydarzył “, m.in. dlatego, że ‘ludzkość’, w tym Moskwa i Waszyngton , też się uczy, a doświadczenie w dziedzinie kontroli zbrojeń zostało zgromadzone”.

Przypomnijmy, że Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zdecydował o zwołaniu posiedzenia Rady NATO-Rosja na 12 stycznia. NATO prowadzi w tej sprawie rozmowy z Rosją.

17 grudnia rosyjski MSZ opublikował projekty porozumień o prawnie wiążących gwarancjach bezpieczeństwa ze strony USA i NATO.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zablokowanie rozszerzania NATO na wschód, w tym o Ukrainę, niezakładanie baz wojskowych w Europie Wschodniej i Azji Środkowej oraz nierozlokowywanie ofensywnych systemów uzbrojenia np. w Polsce – tego oczekuje Rosja od USA w ramach projektu umowy o wzajemnych gwarancjach bezpieczeństwa.

Dokument zawiera osiem artykułów i obejmuje główne aspekty takich wzajemnych gwarancji. Strona rosyjska zaznacza, że ma to znaczenie m.in. w kontekście odejścia od traktatu INF, o nierozprzestrzenianiu rakiet nuklearnych średniego i pośredniego zasięgu.

Jak podano, dokument przede wszystkim zarysowuje zasady niepodzielnego i równego bezpieczeństwa oraz niezagrażania sobie nawzajem. W tym zakresie dokument zawiera następujące punkty: odrzucenie działań i wydarzeń, które mają wpływ na bezpieczeństwo drugiej strony, nieuczestniczenie w takich wydarzeniach i powstrzymanie się od ich wspierania. Ponadto, projekt porozumienia wspomina o odrzuceniu środków bezpieczeństwa – zarówno indywidualnych, jak i w ramach organizacji międzynarodowej, sojuszu wojskowego lub koalicji – które mogłyby podważyć podstawowe interesy bezpieczeństwa drugiej strony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Rosji Władimir Putin odbył w czwartek doroczną wielogodzinną konferencję prasową. Odpowiedział na niej na pytania 44 dziennikarzy. Znaczna część jego wypowiedzi dotyczyła wzrostu napięcia między Rosją a NATO i Ukrainą.

Rosyjski prezydent zarzucał także Zachodowi, że „oszukał” Rosję obiecując jej, że NATO nie rozszerzy się na wschód. „Ani cala na wschód, jak nam mówiono w latach 90. I co z tego? Oszukali. Po prostu bezczelnie oszukali – pięć fal rozszerzenia NATO” – mówił dodając, że obecnie „w Rumunii i Polsce pojawiają się odpowiednie systemy”. Prawdopodobnie chodziło mu o systemy rakietowe Mk41, o których wspominał kilka dni temu.

ria.ru / pap / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Zachód udaje greka nie uznając praw Rosji do samoobrony. Zbrojąc cały czas Ukrainę i tolerując tam banderowskie hasła głoszone przez potomków banderowskich oprawców praktycznie daje pozwolenie, a nawet zachęca do napaści na Krym i na separatystów. Dlaczego nikt w Europie nie pomyśli co by było, gdyby to w Niemczech neofaszyści tak podnosili głowy chwaląc Hitlera i innych nazistowskich bandytów.