Nowe sondaże w USA wskazują na niewielką i „kruchą” przewagę Clinton

Ipsos/Reuters opublikował nowy sondaż, który ma potwierdzać przewagę Hillary Clinton nad Donaldem Trumpem na poziomie 5 pkt. proc. Z kolei dwa inne badania, przeprowadzone przez telewizję Fox News oraz pracownię McClatchy-Marist wskazują tylko na 2-punktową przewagę Clinton.

Sondaż Ipsos/Reuters potwierdza swoje wcześniejsze badania, wg których decyzja szefa FBI o wznowieniu dochodzenia ws. maili kandydatki Demokratów zasadniczo nie wpłynęła zasadniczo na preferencje wyborcze Amerykanów. Na Clinton chciałoby głosować 44 proc. ankietowanych, zaś na Trumpa – 39 proc. Na kilka dni przed decyzją Jamesa Comey’a kandydat Republikanów tracił do swojej rywalki 6 pkt. proc.

Jednak według opublikowanego w piątek sondażu telewizji Fox News, Clinton mogłaby liczyć na 45 proc. głosów, podczas gdy Trump na 43 proc. W sondażu tym uwzględniono również Gary’ego Johnsonowi z Partii Libertariańskiej oraz Jill Stein z Partii Zielonych. W tym przypadku, od połowy października przewaga Clinton zmalała aż o 4 pkt. proc. Z kolei w badaniu z końca ubiegłego miesiąca Trump tracił do swojej rywalki 3 pkt. proc.

Również piątkowy sondaż pracowni McClatchy-Marist daje kandydatowi Republikanów 2 pkt. proc. przewagi nad Clinton (46 proc. do 44 proc.). We wrześniu ośrodek ten wskazywał na aż 7-pkt. proc. przewagę kandydatki Demokratów. Z kolei we wtorkowym sondażu Langer Research Associates dla dziennika „Washington Post” i telewizji ABC News, kandydat Republikanów na prezydenta USA o jeden pkt. proc. wyprzedza Hillary Clinton.

Inne badania pokazują, że Trump umacnia się w kilku stanach, które dotąd traktowano jako remisowe: w Ohio czy w Arizonie. Odrabia również straty w Karolinie Północnej, zaś na Florydzie, w Newadzie oraz w Iowa uzyskał nieznaczną przewagę.

Przeczytaj: Wybory w USA: jak zagłosuje Polonia?

Rp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz