Norwegia dostarczyła Ukrainie osiem czołgów podstawowych Leopard 2 i cztery pojazdy wsparcia, poinformowały norweskie siły zbrojne 20 marca.

Jak czytamy w poniedziałkowym komunikacie norweskich sił zbrojnych, Norwegia dostarczyła Ukrainie osiem czołgów podstawowych Leopard 2 i cztery pojazdy wsparcia

Jak wynika z raportu, ukraińskie załogi czołgów są już szkolone do obsługi Leopardów w Polsce.

Norwegia przeznaczyła również środki na zakup amunicji i części zamiennych do czołgów Leopard 2, poinformowało wojsko tego kraju.

„Teraz uważamy, że wspieranie Ukrainy jest absolutnie słuszne. Dla bezpieczeństwa Norwegii i Europy ważne jest, aby Rosja nie odniosła sukcesu w swojej agresji na Ukrainę” – powiedział minister obrony Bjorn Arild Gram, gdy ogłoszono darowiznę.

Norwegia ogłosiła plany wysłania Leoparda 2A4 na Ukrainę 25 stycznia, ale początkowo nie określiła liczby czołgów, które mają zostać dostarczone. Kraj ma w swoim arsenale łącznie 36 Leopardów 2.

Jak czytamy w poniedziałek na portalu NDR, ukraińscy czołgiści kończą kilkutygodniowe szkolenie na czołgach Leopard 2A6 w Niemczech.

Zaznaczono, że wkrótce wojsko powróci na Ukrainę wraz z czołgami. Dokładne terminy zakończenia szkolenia nie zostały wskazane.

Dowódca szkoły wojsk pancernych Bjorn Schultz podkreślił, że szkolenie pozwoliło żołnierzom nauczyć się strzelania z nowoczesnych systemów uzbrojenia czołgów Leopad 2A6.

Szef resortu obrony Niemiec, Boris Pistorius zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu na Ukrainę trafią obiecane przez Niemcy i Portugalię czołgi Leopard 2A6. Będzie to łącznie 21 wozów.

„Mogę powiedzieć, że właśnie się dowiedziałem, że 18 niemieckich czołgów Leopard 2A6 i trzy portugalskie czołgi mogą przybyć na Ukrainę w tym miesiącu” – powiedział Pistorius na marginesie spotkania ministrów obrony krajów członkowskich UE w Szwecji.

Niemiecki minister dodał, że czołgi te dotrą na Ukrainę razem z wyszkolonymi, ukraińskimi załogami. Następnie będą mogły trafić na front.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply