Niemcy przypadkowo przekazali Rosjanom tajne dane NATO – wynika ze śledztwa komisji parlamentarnej niemieckiego landu. Doszło do tego podczas procesu zatwierdzania Nord Stream 2.

Rosyjski państwowy koncern Gazprom chciał pozyskać tajne dane NATO w ramach procesu zatwierdzania gazociągu Nord Stream 2 – podał w piątek portal niemieckiego tygodnika Die Zeit, powołując się na wyniki śledztwa komisji w parlamencie kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Poseł CDU Sebastian Ehlers poinformował, że jeden z urzędów w Stralsund, jako organ wydający licencje, zwrócił się do Bundeswehry w imieniu Nord Stream 2 o podanie współrzędnych dotyczących działań okrętów podwodnych NATO. Miało to miejsce w trakcie procedury przyznawania pozwolenia na budowę Nord Stream 2.

Urząd miał przekazać Rosjanom nie tylko te, lecz także bardziej wrażliwe dane, dotyczące m.in. obszarów ćwiczeń, amunicji i potencjału NATO. Polityk Zielonych Hannes Damm uważa, że działania urzędu “zagrażały bezpieczeństwu Republiki Federalnej i NATO”.

Przeczytaj: Duńczycy zaprosili Nord Stream 2 do wydobycia “nieznanego obiektu” w pobliżu rurociągu

Damm zwrócił uwagę, że “budowa Nord Stream 2 została przeforsowana pomimo poważnych obaw w zakresie bezpieczeństwa”. Oskarżył kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie o akceptowanie wysokiego ryzyka dla bezpieczeństwa “tylko po to, aby Nord Stream 2 AG mógł szybko uzyskać zgodę”.

Wojsko miało od razu zareagować, żądając natychmiastowego zatajenia dokumentów. W tej chwili nie jest jasne, jak długo informacje wojskowe były dostępne publicznie, ani jak bardzo wrażliwych kwestii dotyczyły – podkreśla portal T-online.

Urząd Górniczy Stralsund stwierdził w odpowiedzi na zarzuty, że rozpatrywanie tego rodzaju danych jest “powszechną praktyką” przy tego typu projektach. Ma być stosowana także przy budowie np. farm wiatrowych.

Zobacz także: Dziennikarskie śledztwo wskazuje na ukraińskiego oficera jako koorynatora wysadzenia Nord Streamu

zeit.de / t-online.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply