Przemysław Żurawski vel Grajewski, członek Gabinetu Politycznego ministra spraw zagranicznych z ramienia PiS, uważa, iż nie należy zwracać uwagi na to, czy Ukraina odda 4 miliardy złotych, które otrzyma od Polski w ramach otwarcia linii kredytowej.

Wypowiedź Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, który bagatelizował kwestię zwrotu przez Ukrainę 4 miliardów złotych, padła w toku dyskusji na portalu społecznościowym Facebook. Na profilu członka Gabinetu Politycznego ministra spraw zaganicznych Witolda Waszczykowskiego (PiS) wywiązała się dyskusja na temat udzielonego Ukrainie kredytu:„Powstrzymywanie Rosji musi kosztować. Odda, nie odda – warto zainwestować”– pisze Żurawski vel Grajewski.

Z kolei w innej części dyskusji wysoki urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaprzeczył, by państwo ukraińskie przejęło kiedykolwiek część polskich ziem lub mienia. Według Żurawskiego vel Grajewskiego polskie Ziemie Południowo-Wschodnie zagarnęła nie sowiecka Ukraina, a Rosja:

„Nic mi nie wiadomo, by państwo ukraińskie zagarnęło jakiekolwiek ziemie czy majątek Rzeczypospolitej czy to w 1939 czy kiedykolwiek indziej. Zawsze czyniło to imperium rosyjskie”– pisze Żurawski vel Grajewski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Ukrainy uhonorował armię, która napadła na Polskę 17 września 1939 roku [+VIDEO]

Facebook.com/ Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

29 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • sylwia :

   Ukraina tych pieniędzy nigdy nie odda. Hitlerowska banderowska Ukraina nawet potężnej Rosji nie chce zapłacić za otrzymany gaz. Ta olbrzymia suma przydała by się przecie do dofinansowania biednej polskiej służby zdrowia na dożywianie głodnych dzieci w szkołach lub do zwiększenia pomocy dla ubogich. Zdrajcy. Bydło.

 1. krok :

  Nieważne, czy oddadzą nam dług ? A czy cokolwiek jest dla niego ważne, oprócz robienie na siłę z ruska wroga i pisanie antypolskich hasełek ? Pytanie oczywiście retoryczne, bo od takich ludzi nie spodziewam się logicznej odpowiedzi. Kradzież pieniędzy Polaków na prowadzenie polityki USA, poprzez parobów z ukrainy – ja to tak nazywam, bo to pożyczka, nie inwestycja. A pożyczkę trzeba spłacać.

 2. zefir :

  To prawda,że członkowstwo vel Grajewskiego w gabinecie politycznym MSZ to niewybaczlna kompromitacja nie tylko Ministra SZ ale również gabinetu rządowego p.Premier Szydło.Mam nadzieję,że ten polityczny idiota szybko dostanie kopa w niebyt z MSZ. Vel Grajewski bagatelizując ewentualną utratę przez Polskę ok.4mld zł z kredytowego swapu tylko potwierdza swą szkodliwość w MSZ,swą ignorancję polskich interesów,genetyczną banderofilię i rusofobię kosztem wymiernych interesów Narodu Polskiego.Ten vel,pasożyt i szkodnik polskich interesów winien być trzymany z daleka od wpływu na polską politykę,w szczególności MSZ.Inną,równie niezrozumiałą sprawą jest promowanie przez polskojęzyczne media takiej vel gangreny.

 3. upadlina
  upadlina :

  ta franca to bezdyskusyjny szkodnik i zdrajca ale minister spraw zagranicznych waszczykowski to ta sama liga, więc nie ma zdziwienia!! Wykonują rozkazy panów zza oceanu i zrobią wszystko, aby zasłużyć na pochwałę z ich strony! Nawet jeżeli to co robią szkodzi Polsce!! Ci ludzie u władzy są tragedią dla tego narodu!!

 4. mp :

  żurawski dup grajewski albo pewnikiem jakiś cukierkranz albo innen szmul to wyjątkowy obwisły organ.Jesli ten nasz kato-narod-PIS nie zutylizuje takich obwisłych organów jak ten to JUDEOPOLONIA jak malowana+BĘDZIEMY MUSIELI RŻNĄĆ TZW.UKRAIŃCÓW.Nie ma tego złego LWÓW musi wrócić do nas.===CHĘDOŻYĆ UPAdlinę-bandera pedał i faszystowski dupek

  • mjd9 :

   A Szanowny Pan Tagore nareszcie chyba zrozumiał, że tu chodzi o to, aby znowu okraść Polskę. Bo dotychczas pisał, że to tylko taki tam nieważny swap.
   =================================================================
   Ale to nie swap, to robota Ukraińców, którymi – podobnie jak talmudystami – jest w Polsce naszpikowana wierchuszka. Co poddaję pod rozwagę.

 5. gotan :

  Żurawski vel coś tam….to ten sam co podpisywał listę dla neobanderowców wraz z Waszczykowskim…Poza wyrazistym wąsem, w pale ma tylko układ proOUNowski. W samej rzeczy jako „członek szczególnego gabinetu” może wyrokować,że 4 miliardy zł to na wieczne oddanie.Konsekwencji nie poniesie bo to nie są jego pieniądze! Takich wolnych myślicieli i sprzedawczyków w naszym państwie nie brakuje. Proszę prześledzić wcześniejszą działalność jegomościa i jego wypowiedzi dotyczące Polskiego interesu na Ukrainie i już wiemy kto zacz. Tu żadne inwektywy pod adresem tego vel coś tam ,niczego nie dadzą ….każdy kto chce odreagować(pisząc) ,może wylać pomyje na jego tępy łeb…i tyle. Sposobem,który mógłby przynieść efekt,to metoda Józefa Piłsudskiego…Ale to były inne czasy.Gdzie ścigano wszystkie kurwy i złodziei. Panie vel,,zasłanianie się powstrzymaniem Rosji to pańskie imaginacje. A któremu to oligarchie taki pieniądz wpadnie do kieszeni?…

 6. scorpio :

  Co ten obesrany, plugawy, pro banderowski szmaciarz robi w polskim rzadzie. Wypier..lic na zbity pysk tego szkodnika i karalucha. Nie powinno byc miejsca dola takich osob. Kogo ten PIS mianuje na stanowiska??? Ten szkodnik powinnien byc natychmiast zwolniony!!!!! Panie ministrze Waszczykowski czy pan popiera takie poglady swojego podwladnego, bo jesli tak to pan tez powinien byc natychmiast zwolniony ze stanowiska.

 7. 1000_szabel :

  Trochę wstyd, że profesor historii daje taką wypowiedź. Cenię pana profesora za jego wiedzę (miałem zaszczyt uczęszczać na jego wykłady swego czasu w Instytucie Historii), jednak stwierdzenie, że „nieważne, czy pożyczkobiorca zwróci 4 mld zł” jest co najmniej niepoważne. Rozumiem punkt widzenia, że pan profesor (zgodnie z linią kolejnej reżymowej partii) uważa za większe zagrożenie putinowską Rosję, jednak z ekonomicznego punktu widzenia jest to pogląd co najmniej idiotyczny, wręcz ociera się o zdradę ekonomicznych interesów Polski. Otóż wg mnie, pan Grajewski, jako człowiek wykształcony i w dodatku historyk, powinien wiedzieć, że zarówno Rosja, jak i Ukraina nie są naszymi przyjaciółmi. Wprawdzie pan profesor jest specjalistą z dziejów międzywojnia, ale temat wołyński jest panu profesorowi pokrewny i bliski. Przeto odpowiem, że idąc takim tokiem myślenia, jaki pan profesor tutaj sugeruje, można rzec, że gdyby był rok np. 1943, to należałoby wspierać oszołomów z OUN-B / UPA i dawać im pieniądze, ponieważ większym teoretycznie zagrożeniem był Związek Sowiecki.
  Wstyd, panie profesorze. Życzę trzeźwego spojrzenia na sprawę.

 8. mjd9 :

  Rząd reprezentujący Polskę naszpikowany jak widać Ukraińcami. A ci uporczywie okradają Polskę, nihil novi sub sole, są wszakże przedstawicielami cywilizacji obozowej /turańskiej/, a ta zawsze żyła z grabieży.
  =============================================================
  Może ktoś w końcu kopnie ich w zady i wywali z wierchuszki w Polsce. Niech spadają do swoich: na Ukrainę!