Niepokój śląskich samorządowców. Nadzwyczajna sesja sejmiku

Wczoraj w związku z sytuacją na Śląsku zwołano nadzwyczajną Sejmiku Województwa Śląskiego. Strajkują wszystkie największe spółki górnicze na Śląsku, a także pracownicy koncernu Tauron Wydobycie z Małopolski.

Wczoraj w związku wydarzeniami dotyczącymi planowanej likwidacji czterech kopalń zwołano nadzwyczajną sesję śląskiego sejmiku. W trakcie obrad jednogłośnie przyjęto oświadczenie, w którym skrytykowano działania rządu w sprawie górnictwa węglowego.

„Przedstawiony w ostatnich dniach Plan naprawczy dla Kompanii Węglowej S.A. wskazuje, iż jednym z kierunków restrukturyzacji polskiego górnictwa jest dalsza likwidacja kopalń. Jej oczywistym następstwem będzie zwiększenie poziomu bezrobocia na Śląsku i postępujące zubożenie mieszkańców naszego regionu. Tak formułowane koncepcje budzą sprzeciw”– napisano w oświadczeniu.

Marszałek Wojciech Saługa w trakcie obrad zaznaczył, że punktem wyjścia rozmów o górnictwie nie jest zysk czy cena węgla, ale człowiek i miejsca pracy, o które należy zabiegać.

Dyskusja miała burzliwy przebieg. Radni województwa śląskiego zarzucili rządowi całkowite pominięcie samorządów w procesie podejmowania strategicznych decyzji.

Protestują górnicy we wszystkich kopalniach Kompanii Węglowej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej, części kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego. Do akcji strajkowej przyłączyli się również górnicy z kopalń Janina (Libiąż) i Sobieski (Jaworzno), należące do prywatnej spółki Tauron Wydobycie.

Wczoraj odbyły się marsze protestacyjne w Gliwicach i Mysłowicach. Na dziś zapowiedziano kolejny już marsz w Bytomiu. Po tym, jak do strajku przyłączyli się górnicy z KHW, pracownicy KWK Staszic Murcki na kilka godzin zablokowali drogę ekspresową S86 między Tychami a Katowicami.

slaskipolska.pl / dziennikzachodni.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply