W piątek Niemiecki Urząd Federalny postanowił odmówić zwolnienia z wymogów unijnej dyrektywy gazowej gazociągowi Nord Stream 2 – przekazuje portal UAWire.

Jak przekazuje portal, według piątkowej decyzji Niemieckiego Urzędu Federalnego gazociąg Nord Stream 2 nie będzie zwolniony z wymogów zaktualizowanej dyrektywy gazowej Unii Europejskiej.

Według orzeczenia organu regulującego rynek energii, Nord Stream 2 musi spełniać unijne standardy co oznacza, że Gazprom nie może być jednocześnie dostawcą gazu jak i właścicielem gazociągu.

Zobacz też: Trwają zabiegi o wyłączenie Nord Stream 2 spod prawa UE

W praktyce oznacza to, że nawet jeśli gazociąg zostanie ukończony do końca 2020 r., Rosyjski monopol gazowy będzie musiał oddać niezależnym dostawcom połowę przesyłanych zasobów, -27,5 miliarda metrów sześciennych rocznie z 55 miliardów. Gazprom nie jest w stanie spełnić tych wymagań ponieważ do Nord Stream 2 są podłączone tylko rafinerie właśnie tej firmy. Ponadto żadna inna rosyjska firma nie ma prawa eksportować gazu przez gazociągi.

Handelsblatt podkreśla, że taka decyzja niemieckiego regulatora to cios dla rosyjskiego Gazpromu. Konieczność spełnienia wymogów dyrektywy gazowej wpłynie na rentowność gazociągu. Gazprom od początku był przeciwny nowym regulacjom, które rozszerzają postanowienia pakietu energetycznego UE na położone na terytorium państw unijnych odcinki nowych podmorskich gazociągów łączących Unię z krajami trzecimi, czyli m.in. Nord Stream 2. Wedle tych przepisów operator gazociągu nie może być jednocześniej dostawcą przesyłanego nimi gazu i musi zapewnić do niego dostęp także innym podmiotom.

Konsorcjum Nord Stream 2 w styczniu tego roku zwróciło się do niemieckiego regulatora o wyłączenie spod dyrektywy, co argumentowano tym, że kryterium dotyczące ukończenia gazociągu przed 23 maja 2019 roku powinno być interpretowane szerzej niż jako wymóg fizycznego ukończenia budowy. Przed wejściem dyrektywy w życie zainwestowano ogromne środki, kierując się wcześniejszym stanem prawnym, a pod koniec maja zeszłego roku prace były już bardzo zaawansowane.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply