Niemiecka ekonomia może skurczyć się nawet o 9,8% w drugim kwartale – informuje w środę Agencja Prasowa Reuters. To największy spadek odkąd zaczęto prowadzić rejestry.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, niemiecka gospodarka może zanotować w drugim kwartale spadek gospodarki o 9,8%. To najgorszy wynik od 1970 roku. Stan niemieckiej gospodarki pogarsza się ze względu na pandemię koronawirusa i wprowadzane obostrzenia.

Przewidywany spadek będzie dwa razy większy niż w pierwszym kwartale 2009 roku podczas globalnego kryzysu ekonomicznego. Niemieckie państwo znajduje się w zamknięciu od kilku tygodni. Szkoły, restauracje i każdy niekonieczny biznes jest zamknięty. Wiele firm zakończyło swoją pracę ze względu na brak klientów.

“Jest prawdopodobne, że kryzys będzie trwał dłużej niż było to przewidywane i zamrozi całkowicie produkcję” – informował ekonomista instytutu Ifo, Timo Wollmershaeuser.

Zobacz także: Niemieckie media: W kraju nic nie działa bez Polaków

“W tym scenariuszu recesja będzie głębsza a wyjście z niej znacznie wolniejsze. Rządowi będzie znacznie trudniej uchronić prywatne biznesy od bankructwa” – dodawał.

Jak przekazywaliśmy, ośrodek analityczny Bundeswehry podaje, że kryzys wywołany pandemią koronawirusa może wywołać napięcia na całym świecie. W Niemczech już dziś widoczny jest “brak znacznych ilości koniecznych zasobów na poziomie gmin i landów, a także niedobory rezerw strategicznych pod względem personelu, materiałów oraz infrastruktury na szczeblu federalnym”.

Führungsakademie der Bundeswehr (FüAkBw) jest niemiecką uczelnią wojskową oraz placówką szkoleniową oficerów sztabowych Bundeswehry. Wokół niej działa także think-tank. Jak poinformował w sobotę niemiecki portal Frankfurten Allgemeine (FAZ), FüAkBw opublikował artykuł opisujący sytuację w Niemczech, w kontekście pandemii koronawirusa. “Od pokoleń ludzie nie czuli się tak bezbronni” – napisano w artykule. Dowiadujemy się także, że Niemcy doświadczają aktualnie braku dostępu do podstawowych towarów (m.in. sprzęt ochronny, leki), co jest spowodowane dużym uzależnieniem od międzynarodowych łańcuchów dostaw. Sytuacja ma miejsce „nawet w przypadku produktów, które nie powinny stanowić problemu dla podziwianego na całym świecie kraju przemysłowego” – czytamy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Autorzy artykułu objawiają się także pogorszenia pozycji politycznej Niemiec na skutek epidemii. „Jeśli Niemcy przejmą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie roku, Covid-19 prawdopodobnie nadal będzie decydującym tematem – a oczekiwania, szczególnie w przypadku Niemiec, prawdopodobnie będą ogromne” – czytamy.

Zobacz także: Wypadek polskiego pociągu w Niemczech

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply