Na cmentarzu w Gardelegen, gdzie spoczywa ponad 1000 ofiar zbrodni dokonanej przez SS w kwietniu 1945 r. doszło do zbezczeszczenia kilku grobów. Polski konsul w Berlinie zaznaczył, że „większość ofiar stanowili Polacy”.

O zbezczeszczeniu grobów na cmentarzu Gardelegen w Niemczech poinformował we wtorek polski konsul w Berlinie, Marcin Król. Wcześniej zapowiadał, że tego dnia po południu polska delegacja upamiętni ofiary zbrodni z 13 kwietnia 1945 roku, gdy „niemieccy oprawcy spalili żywcem w murowanej stodole, więźniów KL Mittelbau-Dora i Hannover-Stöcken”. Podkreślił, że „większość ofiar stanowili Polacy”. Na cmentarzu w Gardelegen spoczywa 1016 ofiar zbrodni z 13 kwietnia 1945 r.

Później konsul zamieścił wpis, w którym przekazał dalej informację o zbezczeszczeniu 24 grobów na miejscowym cmentarzu, podaną przez Gardelegen Memorial (Miejsce Pamięci Gardelegen).

 

„Wyrwano lub uszkodzono krzyże i gwiazdy Dawida” – zaznaczył Marcin Król. „Oczekujemy, że niemiecka policja szybko ustali sprawców przestępstwa!”

W innym wpisie polski konsul sprecyzował, że „przed uroczystościami doszło do zbezczeszczenia kilku grobów”. Zapewniono go, że policja wszczęła intensywne poszukiwania sprawców przestępstwa.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, na początku kwietnia 1945 roku, w związku ze zbliżaniem się wojsk amerykańskich, dowództwo SS nakazało ewakuację z kilku podobozów, należących do KL Mittelbau-Dora, do obozów głównych. Więźniowie mieli być transportowani koleją lub pieszo. Jednak z powodu zniszczenia trakcji, blisko 3 tys. osób utknęło podczas ewakuacji w rejonie Gardelegen (kraj Saksonia-Anhalt). Tam, w nocy z 13 na 14 kwietnia 1945 r., ponad tysiąc więźniów zostało zapędzonych do stodoły. Drzwi zabarykadowano drzwi, po czym budynek podpalono, a do środka wrzucono granaty.

SS-mani następnego dnia chcieli zatrzeć ślady zbrodni, ale uniemożliwił im to szybki postęp wojsk amerykańskich. Po wkroczeniu do Gardelegen już 15 kwietnia odkryły na miejscu zgliszcza oraz zwłoki 1016 więźniów. Z uwagi na stan zwłok, udało się zidentyfikować tylko cztery ciała. Alianci zdołali natomiast ustalić narodowość 186 ofiar, spośród których większość stanowili Polacy.

Czytaj także: Holandia: zdewastowano kapliczkę MB Częstochowskiej. Na ołtarzu napis „BLM”

PAP / Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply