Niemcy: wybory nowego szefa CDU

Trzech kandydatów ubiega się o stanowisko nowego przewodniczącego niemieckiej CDU. Zwycięzca ma szansę zostać następcą Angeli Merkel na urzędzie kanclerza Niemiec.

W sobotę niemiecka Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) wybierze swojego nowego przywódcę, który zastąpi na tym stanowisku Annegret Kramp-Karrenbauer. Wcześniej wieloletnią szefową CDU była kanclerz Niemiec Angela Merkel. W głosowaniu weźmie udział 1001 delegat tej głównej, współrządzącej Niemcami partii. Konferencja odbędzie się w formie internetowej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

O stanowisko szefa CDU ubiega się trzech kandydatów: premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet, były lider frakcji parlamentarnej CDU/CSU Friedrich Merz i były minister środowiska Norbert Roettgen.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Zwycięzca głosowania będzie miał duże szanse, by zostać kolejnym kanclerzem Niemiec. Jednak według sondażu przeprowadzonego dla niemieckiej stacji ZDF, Niemcy ogólnie są zdania, że żaden z trzech kandydatów nie ma odpowiednich cech, by zostać kanclerzem federalnym. Co więcej, tego stania są nawet zwolennicy CDU/CSU.

Na pytanie w sondażu, kto najprawdopodobniej zostanie nowych szefem CDU, najwięcej respondentów wskazało na Merza (37 proc.). Roettgen i Laschet widzi na tym stanowisku zbliżony odsetek badanych (odpowiednio 26 proc. i 25 proc.).

CDU razem z bawarską Unią Chrześcijańsko-Społeczną (CSU) tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie. Do grudnia 2018 roku szefową partii była Merkel, którą zastąpiła na tym stanowisku Kramp-Karrenbauer.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez telewizję ARD, gdyby wybory do Bundestagu odbyły się teraz, to na CDU/CSU zagłosowałoby 35 proc. uprawnionych do głosowania. Obecnie partie te współrządzą Niemcami razem z socjalistami z SPD.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Obecny rok będzie w Niemczech rokiem „superwyborczym”. Najważniejszym wydarzeniem politycznym będą wrześniowe wybory federalne, które wyłonią następcę rządzącej od 16 lat kanclerz Merkel. Ta już wcześniej zapowiedziała, że nie wystartuje w tych wyborach. Ponadto, w 2021 roku wybrane zostaną też regionalne parlamenty w sześciu krajach związkowych RFN.

Czytaj także: Merkel: Niemcy potrzebują dobrych stosunków z Rosją

PAP/ RIRM / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz