W Niemczech zatrzymano w środę siedmiu zwolenników tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) będących częścią siatki finansującej tę organizację. W akcji uczestniczyło około 1000 funkcjonariuszy.

Prokuratura Federalna podała w środę, że policja w dziesięciu regionach Niemiec oraz w Holandii przeprowadziła obławę na domniemanych zwolenników tzw. Państwa Islamskiego. Zatrzymano siedem osób: cztery kobiety i trzech mężczyzn – podaje portal Deutsche Welle.

W czasie akcji, w której brało udział około 1000 funkcjonariuszy, przeszukano ponad 100 obiektów w Berlinie, Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Bremie, Hamburgu, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Turyngii i Dolnej Saksonii, a także w Holandii.

Zatrzymani to obywatele Niemiec, Kosowa, Maroka i Turcji. Są podejrzani o wspieranie działalności terrorystycznej za granicą poprzez przekazywanie datków na rzecz Państwa Islamskiego. Mieli należeć do międzynarodowej siatki, zbierającej pieniądze na finansowanie aktywności ISIS w Syrii.

Dwie ścigane w odrębnym postępowaniu osoby miały od 2020 roku zabiegać na kanale Telegram o datki dla ISIS.

Podejrzani zbierali pieniądze i udostępniali konta lub cyfrowe skrzynki na darowizny. Pieniądze miały być udostępniane Państwu Islamskiemu.

Do ISIS miało trafić w ten sposób co najmniej 65 000 euro.

Prokuratura informuje, że zatrzymane osoby działały jako pośrednicy finansowi, odgrywając kluczową rolę w międzynarodowej siatce.

Zwracaliśmy uwagę, że ponad połowa dochodzeń prowadzonych przez urząd niemieckiego federalnego prokuratora generalnego w zakresie bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego ma związek z islamskim terroryzmem.

W ubiegłym roku prokuratura federalna wszczęła 451 nowych dochodzeń w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. 236 z nich, ponad 50 procent, dotyczyło terroryzmu islamskiego.

Zobacz także: FAZ: islamizm poważnym problemem w niemieckich szkołach

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply