Niemcy niezadowoleni z przejazdu wojsk USA na wschodnią flankę NATO

Berlińska gazeta „Tagesspiegel” podała, że przejazd wojsk USA przez kraj do Polski i krajów Bałtyckich jest szczególnie niechętnie widziany w Brandenburgii.

Przejazd tranzytem przez Niemcy wojsk USA wraz z ciężkim sprzętem do Polski i krajów bałtyckich odbędzie się pod koniec maja i w czerwcu.

Amerykanie wymieniają żołnierzy stacjonujących w Polsce, na Litwie, w Estonii i na Łotwie w ramach operacji Atlantic Resolve. Ta rotacyjna obecność ma na celu wzmocnienie obecności NATO we wschodnich krajach członkowskich Sojuszu.

ZOBACZ TAKŻE: Błaszczak chce zwiększenia liczby żołnierzy USA stacjonujących w Polsce

„Tagesspiegel” wskazyje, że tranzyt wojsk USA przez Niemcy jest traktowany z rezerwą, zwłaszcza w Brandenburgii. Premier tego kraju związkowego Dietmar Woidke oświadczył wprawdzie, że Niemcy i Polską są sojusznikami w NATO i z tego powodu mogą na siebie liczyć, jednak zastrzegł, że jest zwolennikiem intensywnego dialogu z Rosją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Cytująca berliński dziennik stacja Deutsche Welle przytacza przy tym wypowiedź Woidkego ze stycznia 2017 roku, kiedy nazwał pojawienie się wojsk USA „jeżdżeniem wzdłuż granicy tam i z powrotem czołgami”. Wskazywane jest również zdziwienie lub nawet irytacja jakie panują w Bundeswehrze z powodu stanowiska Brandenburgii, która ma wykazywać większe zrozumienie dla Rosja, niż dla sojuszników.

Niemiecka prasa dodaje, że w celu ocieplenia atmosfery, dowództwo armii USA proponowało przeprowadzenie w brandenburskich miastach koncertów wojskowych zespołów muzycznych, jednak spotkało się to z niewielkim odzewem miejscowych władz. Zdjęć takich jak z Polski, gdzie amerykańscy żołnierze przyjmowani są z entuzjazmem, w Brandenburgii raczej nie będzie – pisze „Tagesspiegel”.

Kresy.pl / dorzeczy.pl / dw.com

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. 1000_szabel
    1000_szabel :

    Szkopy z ostlandu od zawsze były nieprzychylne i Polsce i generalnie wszelkim państwom położonym między Rosją, a Niemcami. To żadne novum. Te z Brandenburgii to wręcz ledwo mogą ukryć, że tęsknią za paktem Ribentropp-Mołotow lub powtórką z 1795 roku. Z kolei kolejne polskojęzyczne rządy powoli (świadomie lub nie) realizują to marzenie.