NATO nie może przyjąć nowych członków, którzy są obecnie uwikłani w wojnę, powiedziała w czwartek minister spraw zagranicznych Niemiec, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich sojuszu wojskowego.

Jak przekazała w czwartek stacja CNN, powołując się na słowa minister spraw zagranicznych Niemiec, NATO nie może przyjąć nowych członków, którzy są obecnie uwikłani w wojnę.

“Polityka otwartych drzwi NATO pozostaje w mocy, ale jednocześnie jasne jest, że nie możemy mówić o przyjmowaniu nowych członków (którzy są) w trakcie wojny” – powiedziała dziennikarzom Annalena Baerbock przed nieformalnymi rozmowami.

Jej uwagi pojawiły się po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że jego kraj jest gotowy do przystąpienia do sojuszu obronnego.

Baerbock powiedziała, że spotkanie w Oslo jest kolejnym krokiem przed planowanym na lipiec szczytem przywódców NATO w Wilnie na Litwie, który ma na celu wypracowanie porozumienia w sprawie wzmocnienia relacji z Kijowem.

Baerbock powiedziała również, że NATO spodziewa się powitać Szwecję jako nowego członka na szczycie w Wilnie. Wniosek Szwecji o członkostwo, choć popierany przez większość członków NATO, był dotychczas wstrzymywany przez Turcję i Węgry.

Przypomnijmy, przemawiając we wtorek na forum bezpieczeństwa GLOBSEC, premier Gruzji Irakli Garibaszwili powiedział, że „jednym z głównych powodów” konfliktu „było rozszerzenie NATO… pragnienie Ukrainy, by zostać członkiem NATO”.

W trakcie forum został zapytany o to dlaczego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę w 2022 roku. “Myślę, że ty i publiczność dobrze wiecie. Jednym z głównych powodów było NATO, rozszerzenie NATO, prawda? I wiele innych powodów” – mówił. “Nie chcę spekulować, nie chcę cytować wypowiedzi rosyjskiego rządu. Ale jednym z powodów było dążenie Ukrainy do członkostwa w NATO. Dlatego widzimy konsekwencje”.

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply