Jak poinformowała w piątek Straż Graniczna do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi55 cudzoziemców.

Pierwszego września do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 55 cudzoziemców m.in. ob. Somalii, Iranu i Indii, w tym 2 os. na widok patroli polskich zawróciły na Białoruś. Jak informuje SG cudzoziemcy rzucali kamieniami i strzelali z procy w kierunku patroli polskich.

Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Płaskiej 6-osobowa grupa migrantów (pochodzących z Beninu, Kamerunu i Sri Lanki) została ujawniona w trakcie pokonywania granicznej rzeki Wołkuszanki. Czynności związane z udaremnieniem nielegalnej migracji prowadzili również funkcjonariusze z Placówek SG w Narewce i w Dubiczach Cerkiewnych. Na widok polskich służb 12 cudzoziemców zrezygnowało z forsowania granicy i cofnęło się w głąb Białorusi.

Dzień wcześniej funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG ujawnili 15 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Na widok polskich służb 2 osoby zawróciły na Białoruś.

Osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę naszego państwa to cudzoziemcy pochodzący z Afganistanu i Etiopii. Na terytorium Polski usiłowali dostać się na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze.

29 sierpnia do Polski próbowało dostać się z Białorusi 73 cudzoziemców m.in. obywateli Somalii, Jemenu i Afganistanu.

28 sierpnia do Polski próbowało nielegalnie przedostać się 11 osób, w tym 3 osoby próbowały przeprawić się przez rzekę graniczną Przewłoka.

Zatrzymano obywatela Konga, który nielegalnie przekroczył granicę. Pozostałe 10 osób (na widok polskich patroli) zawróciło na Białoruś.

Na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych, przy barierze po stronie białoruskiej, agresywna około 60-osobowa grupa cudzoziemców rzucała kamieniami w polskie służby. Na miejsce zdarzenia skierowano specjalny pojazd policji (Tajfun), który jest wyposażony w armatki wodne. Po przyjeździe pojazdu, grupa sama wycofała się na Białoruś. Armatki wodne nie były używane.

Podczas weekendu (od 25 do 27 sierpnia) odnotowano 147 prób nielegalnego przekroczenie polsko-białoruskiej granicy.

CZYTAJ TAKŻE: 350 nowy pojazdów dla Straży Granicznej

W sierpniu 2023 r. na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano łącznie ponad 2 600 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

W 2023 r. na granicy polsko-białoruskiej ujawniono podczas prób przekraczania granicy wbrew obowiązującym przepisom obywateli 49 państw. Migranci posiadali przeważnie rosyjskie wizy turystyczne i pracownicze wydane w ostatnim czasie. Na Białoruś przyjechali z Moskwy zorganizowanym transportem i oczekiwali na wskazówki dotyczące dalszej, nielegalnej drogi przez granicę polsko-białoruską dalej na zachód Europy.

Od początku br. na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej zatrzymano 473 pomocników i organizatorów  w nielegalnym przekraczaniu granicy.

CZYTAJ TAKŻE: 20 imigrantów w jadącym z Litwy Tirze. Zostali przekazani stronie litewskiej

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply