Zdaniem przewodniczącego Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Olgierda Wojciechowskiego, którego cytuje dzisiaj agencja BNS, w Polsce, w miejscowościach zamieszkanych przez mniejszość litewską, zaczynają przeważać tendencje niekorzystne dla oświaty litewskiej w Polsce. Stowarzyszenie przygotowuje w tej sprawie pismo do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy.

“W Polsce są szkoły, w których język litewski jest wykładany jako przedmiot. Państwo polskie wspiera taki model nauczania. Część rodziców właśnie tam oddaje swoje dzieci. Taki model jednak nie jest dla nas korzystny” – powiedział Wojciechowski, podsumowując pracę zjazdu Stowarzyszenia Litwinów w Polsce, który odbył się w sobotę w Sejnach.

Wojciechowski powiedział, że “zjazd wyraźnie opowiedział się za modelem, w którym wszystkie przedmioty byłyby nauczane w języku litewskim”, i poinformował, że stowarzyszenie przygotowuje w tej sprawie pismo do MSZ Litwy. “Czasami sami nie rozumiemy stanowiska litewskich dyplomatów w tej mierze – czy wspierają oni klasy litewskie, czy szkoły z litewskim językiem nauczania” – dodał.

Jak informuje agencja BNS, podczas Zjazdu Stowarzyszenia Litwinów w Polsce postanowiono czynić dalsze starania, by z cmentarza w Berżnikach usunięto pomnik, na którym widnieje napis: “Upamiętniamy miejsce spoczynku żołnierzy litewskich, którzy wkroczyli u boku Armii Czerwonej w 1920 roku na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej”.

Od lat Litwini domagają się usunięcia tego pomnika z cmentarza. Przyznają, że w 1920 podczas bitwy niemeńskiej byli istotnie sojusznikami bolszewików, ale oburza ich stawianie litewskich żołnierzy “u boku” Armii Czerwonej.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply