Izraelski premier Benjamin Netanjahu zarządził w poniedziałek realizację planów budowy około 800 domów dla żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu.

Agencja „Reuters” zwraca uwagę, że decyzja została podjęta w ostatnich dniach urzędowania prezydenta USA Donalda Trumpa. W przeciwieństwie do Trumpa, prezydent elekt – Joe Biden – w przeszłości wyrażał się krytycznie o rozbudowie osiedli żydowskich na okupowanym Zachodnim Brzegu. Inauguracja kadencji nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych nastąpi 20 stycznia.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6663.39 PLN    (30.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według oświadczenia kancelarii szefa izraelskiego rządu, 800 domów ma zostać zbudowanych w osiedlach Beit El, Tal Menashe, Rehelim, Shavei Shomron, Barkan, Karnei Shomron i Givat Zeev. Nie podano konkretnej daty rozpoczęcia prac budowlanych.

Strona palestyńska potępia projekty budowlane, które są realizowane przez Izrael na Zachodnim Brzegu. Terytorium jest okupowane od czasu wojny sześciodniowej z 1967 roku.

„Jest to próba ścigania się z czasem i czerpania korzyści z ostatnich dni obecnej administracji USA” – powiedział Wasel Abu Youssef, członek Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny, w rozmowie z agencją „Reuters”.

W opinii większości państw świata żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu są budowane nielegalnie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Izrael zatwierdza budowę kolejnych nielegalnych osiedli na okupowanym terytorium Zachodniego Brzegu

Aktualnie na Zachodnim Brzegu mieszka około 440 tysięcy żydowskich osadników i ok. 3 mln Palestyńczyków.

Agencja „Reuters” zwraca uwagę, że realizacja projektów budowy osiedli żydowskich może pomóc Netanjahu wzmocnić poparcie ze strony osadników i ich zwolenników w wyborach 23 marca.

Zobacz także: Władze palestyńskie sprzeciwiają się izraelskiej kolonizacji

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent elekt USA Joe Biden, który zostanie zaprzysiężony w przyszłym tygodniu, wskazał, że jego administracja przywróci politykę Waszyngtonu sprzed rządów Trumpa, polegającą na przeciwstawianiu się ekspansji osadniczej na okupowanych terytoriach palestyńskich – przypomina portal „France 24”.

Administracja Trumpa udzieliła bezprecedensowego amerykańskiego wsparcia grupom osadników, co zostało podkreślone w deklaracji sekretarza stanu Mike’a Pompeo w 2019 roku. Zaznaczono wówczas, że Waszyngton nie postrzegajuż osiedli jako naruszających prawo międzynarodowe.

Pompeo został także pierwszym dyplomatą USA, który odwiedził żydowskie osiedle na Zachodnim Brzegu.

Zobacz także: USA planują oskarżyć organizacje humanitarne o antysemityzm za dokumentowanie działań Izraela wobec Palestyny

reuters.com / france24.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz