Izraelski premier Benjamin Netanjahu zarządził w poniedziałek realizację planów budowy około 800 domów dla żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu.

Agencja „Reuters” zwraca uwagę, że decyzja została podjęta w ostatnich dniach urzędowania prezydenta USA Donalda Trumpa. W przeciwieństwie do Trumpa, prezydent elekt – Joe Biden – w przeszłości wyrażał się krytycznie o rozbudowie osiedli żydowskich na okupowanym Zachodnim Brzegu. Inauguracja kadencji nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych nastąpi 20 stycznia.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według oświadczenia kancelarii szefa izraelskiego rządu, 800 domów ma zostać zbudowanych w osiedlach Beit El, Tal Menashe, Rehelim, Shavei Shomron, Barkan, Karnei Shomron i Givat Zeev. Nie podano konkretnej daty rozpoczęcia prac budowlanych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Strona palestyńska potępia projekty budowlane, które są realizowane przez Izrael na Zachodnim Brzegu. Terytorium jest okupowane od czasu wojny sześciodniowej z 1967 roku.

„Jest to próba ścigania się z czasem i czerpania korzyści z ostatnich dni obecnej administracji USA” – powiedział Wasel Abu Youssef, członek Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny, w rozmowie z agencją „Reuters”.

W opinii większości państw świata żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu są budowane nielegalnie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Izrael zatwierdza budowę kolejnych nielegalnych osiedli na okupowanym terytorium Zachodniego Brzegu

Aktualnie na Zachodnim Brzegu mieszka około 440 tysięcy żydowskich osadników i ok. 3 mln Palestyńczyków.

Agencja „Reuters” zwraca uwagę, że realizacja projektów budowy osiedli żydowskich może pomóc Netanjahu wzmocnić poparcie ze strony osadników i ich zwolenników w wyborach 23 marca.

Zobacz także: Władze palestyńskie sprzeciwiają się izraelskiej kolonizacji

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent elekt USA Joe Biden, który zostanie zaprzysiężony w przyszłym tygodniu, wskazał, że jego administracja przywróci politykę Waszyngtonu sprzed rządów Trumpa, polegającą na przeciwstawianiu się ekspansji osadniczej na okupowanych terytoriach palestyńskich – przypomina portal „France 24”.

Administracja Trumpa udzieliła bezprecedensowego amerykańskiego wsparcia grupom osadników, co zostało podkreślone w deklaracji sekretarza stanu Mike’a Pompeo w 2019 roku. Zaznaczono wówczas, że Waszyngton nie postrzegajuż osiedli jako naruszających prawo międzynarodowe.

Pompeo został także pierwszym dyplomatą USA, który odwiedził żydowskie osiedle na Zachodnim Brzegu.

Zobacz także: USA planują oskarżyć organizacje humanitarne o antysemityzm za dokumentowanie działań Izraela wobec Palestyny

reuters.com / france24.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz