W Żytomierzu prowid OUN wystąpił przeciwko postawieniu w mieście pomnika Ignacego Padarewskiego.

Według doniesień agencji UNIAN żytomierski obwodowy prowidnyk OUN Aleksander Pryszczena wysłał już pismo w tej sprawie do przewodniczącego rady miejskiej. Członkowie OUN stwierdzają w nim, że nie ma podstaw dla budowy w Żytomierzu pomnika polskiego działacza politycznego, ponieważ „to właśnie Paderewski kierował rządem Rzeczpospolitej w czasie aneksji Zachodniej Ukrainy w 1919 r. Prócz tego, Paderewski urodził się w sąsiednim obwodzie winnickim, a do Żytomierza przyjeżdżał tylko odwiedzając ojca i siostrę. Czyżby w Żytomierzu było aż tyle miejsca, aby uwieczniać każdego, kto kiedykolwiek odwiedził miasto?”– drwią ukraińscy nacjonaliści.

Zarząd OUN sugeruje radzie miasta by sprawę odroczyć do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Jednocześnie nacjonaliści zachęcają radę miejską do upamiętnienia ukraińskich „działaczy narodowych”, którzy „walczyli o niepodległość Ukrainy”, a do tej pory nie doczekali się pomników.

twg/newsru.ua/KRESY.PL

zob. również:

[link=http://kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/w-zytomierzu-bedzie-pomnik-paderewskiego]
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz