Ukraina chce przekonać sojuszników z NATO, by nad zachodnimi obwodami państwa utworzyć „tarczę przeciwlotniczą”.

Ukraiński minister obrony Rustem Umierow zakomunikował, że Ukraina prowadzi z państwami sojuszniczymi konsultacje w sprawie stworzenie „tarczy obrony powietrznej” nad zachodnimi obwodami państwa.

Organizatorzy planowanego w Hamburgu żydowskiego festynu zdecydowali o jego odwołaniu, bojąc się, że dojdzie do powtórki krwawych wydarzeń z Solingen, kiedy Syryjski nożownik zabił trzy osoby i ranił osiem kolejnych.

W sobotę na festiwalu w mieście Solingen doszło do ataku syryjskiego nożownika, który zabił trzy osoby i ranił osiem innych. Według niemieckich mediów, imigrant miał podczas napaści krzyczeć „Allahu Akbar”.

Organizatorzy planowanego na połowę września trzydniowego żydowskiego festynu Grindelfest w Hamburgu doszli do wniosku, że po Solingen – lepiej go odwołać.

Dmytro Kułeba

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało do Polskiej Agencji Prasowej wyjaśnienia w związku ze słowami Kułeby, które wypowiedział na Campusie Polska. MSZ tego kraju zapewnia, że nie wysuwa roszczeń terytorialnych. (more…)

Premier Donald Tusk skomentował niedawne wypowiedzi ukraińskiego ministra spraw zagranicznych, Dmytro Kułeby, dotyczące interpretacji historii oraz problemu ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Tusk wyraził zdecydowaną dezaprobatę wobec słów Kułeby, podkreślając, że Ukraina musi sprostać polskim oczekiwaniom, jeśli chce liczyć na wsparcie Polski w swojej drodze do Unii Europejskiej.

Premier zaznaczył, że relacje między Polską a Ukrainą muszą być budowane na prawdzie historycznej. „Nie chodzi o 'grzebanie w historii', ale o uczciwe spojrzenie na przeszłość, co jest kluczowe dla budowania dobrych stosunków między naszymi krajami” – stwierdził Tusk. Dodał, że zarówno prawda, jak i rzetelne badania historyczne, w tym ekshumacje ofiar, są niezbędne do osiągnięcia pełnego pojednania.

Donald Tusk przypomniał również, że Polska odgrywa kluczową rolę w procesie akcesyjnym Ukrainy do Unii Europejskiej. „Ukraina nie będzie członkiem UE bez polskiej zgody” – podkreślił premier, dodając, że Ukraina musi spełniać nie tylko standardy prawne czy handlowe, ale również te związane z polityczną kulturą i historycznym pojednaniem.

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

Zachód nie dostarcza nam bardzo innowacyjnej broni, ale starą, która nie daje nam możliwości, by odpowiedzieć – twierdzi ukraiński deputowany i pułkownik SBU, Roman Kostenko.

W opublikowanym w tym tygodniu wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa” pułkownik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, a zarazem deputowany ukraińskiego parlamentu Roman Kostenko skarżył na „starą broń”, jaką według niego Zachód przysyła Ukrainie.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%