W piątek, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Rosję i Syrię do wstrzymania ofensywy w rejonie Idlib – informuje Middle East Eye.

Jak informuje portal Middleeasteye.net, w piątek po spotkaniu z ambasadorami państw sprzymierzonych, sekretarz generalny NATO wezwał Rosję i Syrię do wstrzymania ofensywy i przestrzegania warunków zawieszenia broni.

„Wzywamy Rosję i reżim w Syrii do zaprzestania ataków, do zaprzestania nalotów, a także to pełnego respektowania prawa międzynarodowego”- mówił sekretarz generalny.

„Chcemy by Syria i Rosja w pełni zaangażowały się w pokojowe działania prowadzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Sekretarz generalny NATO złożył kondolencje rodzinom poległych tureckich żołnierzy i zapowiedział pełną solidarność z Turcją.

Według Stoltenberga sytuacja potrzebuje natychmiastowej deeskalacji i powrotu do zawieszenie broni z 2018 roku. Podczas konferencji prasowej sekretarz kilkukrotnie podkreślał poparcie NATO dla Turcji. Jak stwierdził – „Turcja jest ważnym sprzymierzeńcem, który w dodatku został bardzo dotknięty okropnym konfliktem w Syrii”.

Zobacz też: Rosja wysyła okręty do Syrii

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czwartek doszło do ataku, w wyniku którego zginęło 33 tureckich żołnierzy, Ankara obwinia stronę syryjską. W ataku zostało także rannych kolejnych 32 żołnierzy. Po czwartkowym incydencie, liczba ofiar wśród sił Turcji wynosi 54 poległych tylko w tym miesiącu.

Jak już pisaliśmy – w obliczu nowej fali migrantów z Syrii i w związku z rosnącą liczbą ofiar wśród tureckich żołnierzy, Turcja nie będzie już dłużej powstrzymywać syryjskich uchodźców przed przedostawaniem się do Europy. Informację przekazał wysoki rangą turecki oficjel.

„Zdecydowaliśmy, ze skutkiem natychmiastowym, żeby nie powstrzymywać syryjskich uchodźców od przedostawania się do Europy lądem lub morzem. Wszyscy uchodźcy, w tym Syryjczycy, mogą teraz spokojnie wjeżdżać do Unii Europejskiej” – powiedział anonimowy urzędnik rządowy. Dodał, że brzemię goszczenia u siebie tak wielu migrantów jest zbyt ciężkie dla jakiegokolwiek pojedynczego kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jeszcze przed nalotem, Turcja ostrzegała przed konsekwencjami syryjskiej ofensywy.

Hulusi Akar w rozmowie z BBC, stwierdził że Syria musi wycofać się z kluczowych pozycji do końca weekendu, albo nastąpią tego konsekwencje. Minister zapowiedział działania jeśli sytuacja nie zmieni się do końca lutego.

Kresy.pl/Middleeasteye

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. budulaj
    budulaj :

    Turcy zginęli na ziemi Tureckiej czy Syryjskiej?, Syria prowadzi wojnę agresywną, napadła na Turcję?, aTurcy czego poleżli do do cudzego kraju ?, i co maja pretensję, że Syria chce odzyskać swoje terytorium i wyzwolić się od terorystów, których Turcja nagminnie dozbraja, leczy i szkoli, a jak okupant gubi swoich ludzi na cudzym terytorium, to nagle larum, NATO pomóż i NATO , a jakże, prawie gotowe do interwencji w Syrii bronić napadniętych Turków na Syryjskim terytorium.