To tak nie działa – nie ma żadnej, jasnej listy kryteriów, po spełnieniu których przyznaje się MAP lub członkostwo w NATO, ponieważ to są decyzje polityczne – powiedział przedstawiciel Sojuszu, odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Ukrainy.

Jak pisaliśmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział na odbywającej się niedawno w Wilnie międzynarodowej konferencji na temat reform na Ukrainie, że jego kraj chciałby poznać konkretną listę reform, które przyspieszą integrację Ukrainy z NATO. Chodzi o pomysł stworzenia listy kluczowych reform mających na celu szybsze wdrożenie planu na rzecz członkostwa w NATO (MAP) i przyspieszenie członkostwa Ukrainy w NATO, który pojawił się w ostatnim czasie.

Do tej kwestii odniósł się w swoim wystąpieniu specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego NATO na Azję Środkową i Kaukaz, James Appathurai.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„To tak nie działa” – oświadczył Appathurai. „Nie ma żadnej, jasnej listy kryteriów, po [spełnieniu] których przyznaje się MAP lub członkostwo [w NATO], ponieważ to są decyzje polityczne, a nie kryteria czysto techniczne”.

Przedstawiciel NATO zaznaczył, że nie ma na myśli tego, że jakoby nie ma związku między reformami a decyzjami politycznymi. „Oczywiście, że są. Ale samo spełnienie listy warunków samo w sobie nie wystarczy” – dodał.

Appathurai powiedział też, że nie tylko Ukraina powinna być gotowa dołączyć do NATO, ale sam Sojusz powinien być gotów do rozszerzenia. Zaznaczył przy tym, że decyzja należy do krajów natowskich, bez udziału krajów trzecich, a w szczególności Rosji.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zagroziła Ukrainie „nieodwracalnymi skutkami dla państwowości” w razie wstąpienia do NATO

Jak pisała Europejska Prawda, w ostatnim czasie pojawił się pomysł stworzenia listy kluczowych reform mających na celu przyspieszenie członkostwa Ukrainy w NATO. Pomysł został wstępnie nazwany „Planem Zgodności NATO” (NATO Compatibility Plan). Ma on nie dublować istniejących rocznych programów krajowych i nie zastępować ich. Plan miałby identyfikować priorytety, które przyspieszyłyby wdrożenie planu na rzecz członkostwa w NATO (MAP) jeszcze przed otrzymaniem go przez Ukrainę.

Na briefingu z prezydentem Litwy, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że pełne członkostwo Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej to przede wszystkim decyzja geopolityczna, a dopiero potem kwestia reform. Twierdził przy tym, że uwzględniając okoliczności takie jak m.in. wojna, Ukraina jest najszybciej reformującym się krajem w Europie. Przyznawał jednak, że wiele europejskich krajów przeszło reformy wcześniej niż Ukraina.

112.interantional / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz