Największy okręt marynarki wojennej Iranu, “Kharg”, zatonął w środę w Zatoce Omańskiej po pożarze, który wybuchł dzień wcześniej na jego pokładzie. Cała załoga jednostki miała zostać uratowana.

Nie podano co było przyczyną pożaru. Agencja “Reuters” zwraca uwagę, że w ostatnim czasie pojawiały się wzajemne, irańsko-izraelskie zarzuty, dotyczące ataków na statki i okręty. Pożar miał miejsce niedaleko portu Jask w Zatoce Omańskiej. Okręt odbywał tam misję szkoleniową.

Akcja ratunkowa trwała kilka godzin. Cała załoga miała zostać uratowana. “Wszelkie próby ratowania statku nie powiodły się i zatonął” – poinformowała irańska agencja prasowa “FARS”.

Okręt “Kharg” mierzył aż 207 m długości, 25,5 m szerokości. Posiadał wyporność pełną 33500 ton. Jednostka była przystosowana do transportu śmigłowców.

Od końca lutego Izrael i Iran obwiniały się wzajemnie o ataki na statki towarowe – zwraca uwagę “Reuters”.

Przypomnijmy, że według artykułu, który został opublikowany w marcu 2021 roku na łamach The Wall Street Journal, Izrael zaatakował co najmniej dwanaście statków płynących do Syrii i przeważnie transportujących irańską ropę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei na początku marca br. premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że to Iran jest odpowiedzialny za eksplozję na należącym do izraelskiej firmy statku, który przepływał przez Zatokę Omańską.

Do serii ataków na statki pływające w rejonie Półwyspu Arabskiego i Zatoki Perskiej doszło jeszcze w 2019 r.

Zobacz także: Rekordowa ilość irańskiej ropy popłynęła do Chin

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply