W poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że to Iran jest odpowiedzialny za piątkową eksplozję na należącym do izraelskiej firmy statku, który przepływał przez Zatokę Omańską.

To jest jasne. To była irańska operacja – powiedział Netanjahu na antenie radia Kan. Premier Izraela został zapytany, czy Izrael odpowie na ten atak. Netanjahu powtórzył swoją poprzednią wypowiedź dotyczącą determinacji w powstrzymywaniu Iranu przed rozwojem potencjału nuklearnego. „Uderzamy w niego (Iran) w całym regionie” – zapowiedział cytowany przez agencję „Reuters”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Teheran nie skomentował incydentu ani nie odpowiedział na wcześniejsze izraelskie oskarżenia, sugerujące, że Iran był zamieszany w eksplozję na statku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wywiad z Netanjahu został nagrany w niedzielę wieczorem, zanim Syria oskarżyła Izrael o przeprowadzanie ataków rakietowych na cele wokół Damaszku.

Izrael nie potwierdził przeprowadzenia tych ataków, jednak wcześniej strona izraelska informowała, że przeprowadza częste akcje militarne przeciwko rozmieszczaniu irańskiego uzbrojenia w Syrii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że do wybuchu doszło w piątek na statku MV Helios Ray przeznaczonym do przewożenia urządzeń tocznych i pojazdów. Statek pływa pod banderą Bahamów ale w praktyce dla izraelskiego podmiotu Ray Shipping Ltd, który ma siedzibę w Tel Awiwie. Do eksplozji doszło na granicy Zatoki Omańskiej i otwartego Morza Arabskiego w czasie rejsu do Singapuru. Po wybuchu statek zawrócił i przybił w sobotę do portu w Dubaju. Tam mają zostać dokonane prace naprawcze.

Do serii ataków na statki pływające w rejonie Półwyspu Arabskiego i Zatoki Perskiej doszło jeszcze w 2019 r.

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz