Co czwarta firma w Polsce planuje redukcję etatów, a rekrutować nowych pracowników zamierza jedynie 9 proc. pracodawców. Najwięcej zwolnień będzie w handlu, przemyśle i sektorze publicznym – pokazują wyniki opublikowanego we wtorek “Barometru Polskiego Rynku Pracy”.

Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Personnel Service pokazują, że nowe oferty pracy pojawiają się w sektorach takich, jak IT, branża budowlana, nieruchomości, logistyka oraz transport. Badania wskazują, że prawie połowa firm obawia się, iż sytuacja gospodarcza w 2021 roku będzie gorsza, niż rok wcześniej – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

W raporcie podkreślono, że plany redukcji etatów przez co czwartą firmę są rekordowym wynikiem – wyższym o 11 pp. niż w poprzedniej edycji badania (wówczas chęć zwalniania pracowników deklarowało 13 proc. przedsiębiorców).

Najwięcej deklaracji o chęci zwalniania pracowników złożyły największe oraz średnie firmy (po 29 proc.). Najrzadziej natomiast – małe (22 proc.). W tym wypadku wyróżnia sektor handlu, w którym 29 proc. pracodawców zgłosiło konieczność redukcji etatów. W przypadku sektora publicznego oraz przemysłu deklarację tego typu złożyło po 23 proc. firm, w przypadku usług – 22 proc.

Wyniki badania pokazują, że handel nie tylko planuje zwolnienia pracowników, lecz także ogranicza nowe rekrutacje. Jedynie 2 proc. firm z tego sektora planuje zwiększyć poziom zatrudnienia. Co dziesiąty przedsiębiorca będzie poszukiwał nowych pracowników w branży usługowej. W przemyśle nowe rekrutacje planuje 16 proc. firm, w sektorze publicznym natomiast – 15 proc.

Badania firmy Personnel Service wskazują, że pod wpływem doświadczeń ostatniego roku 44 proc. pracowników planuje w 2021 r. zdobywać nowe kompetencje. Zdobywania nowych umiejętności nie wyklucza co czwarty badany.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: “Rzeczpospolita”: 2/3 firm w Polsce planuje zwolnienia pracowników

W raporcie zaznaczono, że najmłodsza grupa respondentów w wieku od 18 do 24 lat najchętniej sięga po nowe kwalifikacje. Odsetek osób nabywających nowe umiejętności w tej grupie wynosi 60 proc. W grupie starszej (25 – 34 lat) taką decyzję deklaruje 57 proc. badanych. W starszych grupach – jak czytamy – panuje mniejszy entuzjazm do zdobywania nowych kompetencji. Nowe umiejętności planuje zdobywać także co trzecia osoba w wieku od 45 do 54 lat i 29 proc. ankietowanych powyżej 55 r. ż.

pap / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply