Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa i zawiesił z dniem 23 grudnia wykonanie decyzji Komisji Europejskiej, dotyczącej zwolnienia operatora gazociągu Opal z zasady dostępu strony trzeciej, poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Trybunał Sprawiedliwości swoje postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji Komisji Europejskiej ws. zagwarantowania Gazpromowi 80 proc. przepustowości gazociągu Opal wydał 23 grudnia. Choć nie jest ono jeszcze oficjalnie opublikowane, spółka została o nim powiadomiona. Zdaniem Piotra Woźniaka, publikacja nastąpi jeszcze przed końcem roku.

Zgodnie z decyzją KE z 28 października br. rosyjski Gazprom mógłby od 1 stycznia 2017 r. wykorzystywać 80 proc. przepustowości Opala, gazociągu biegnącego na terenie Niemiec równolegle do polsko-niemieckiej granicy. Jest on przedłużeniem ułożonego na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream. Punkt wejścia znajduje się nad Morzem Bałtyckim w miejscowości Greifswald, a wyjście na granicy niemiecko-czeskiej w miejscowości Brandov.

Prezes PGNiG zaznaczył, że decyzja Trybunału oznacza, że gazociągu Opal nie można wykorzystywać tak, jak chciał Gazprom.

Czytaj również: Gazprom obszedł niemieckie regulacje

Rosjanie od dawna starali się o pozwolenie na pełne wykorzystywanie gazociągu. Większy przesył Opalem oznaczałby możliwość zwiększenia przesyłu Nord Streamem i zmniejszenie roli Ukrainy jako kraju tranzytowego. Jak mówił Piotr Woźniak, od 7 lat Gazprom konsekwentnie realizuje politykę ograniczania roli Ukrainy. Wraz z oddaniem do użytku podmorskiego gazociągu Nord Stream i jego lądowych odnóg, czyli Opala i gazociągu Nel, spadały wolumeny dostaw przez Ukrainę, przede wszystkim przez Gazociąg Braterstwo. Przed uruchomieniem Nord Stream magistrala ta była wykorzystywana w 91 proc., obecnie tylko w 37 proc.

Czytaj również: Ukraina przeciwko decyzji Komisji Europejskiej ws. gazociągu OPAL

Jak mówił dyrektor departamentu regulacji i współpracy międzynarodowej w PGNiG, Mariusz Kawik wolumen gazu, jaki nie przeszedł przez Ukrainę, został natychmiastprzekierowany na gazociąg Nord Stream. Jego zdaniem, gdyby decyzja KE dająca Gazpromowi prawo do rezerwacji 80 proc. przepustowości Opala zapadła, to może skutkować ograniczeniem tranzytu rosyjskiego gazu przez polskie terytorium, gazociągiem jamalskim. To obecnie jedyny gazociąg w naszej części Europy, którego moce wykorzystywane są w 100 proc.

Prezes Piotr Woźniak poinformował, że spółka nadal nie ma dostępu do oryginalnej wersji decyzji Komisji Europejskiej z 28 października. – To bardzo utrudnia postępowanie w tej sprawie– wskazał. Jak wyliczył, we wtorek minęło już 61 dni od ogłoszenia tej decyzji.

Jak powiedział wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak, spółka nie znalazła podobnego precedensu, by KE tak długo nie publikowała ogłoszonej przez siebie decyzji.

Maciej Woźniak odniósł się też do poniedziałkowych informacji rosyjskich agencji, o tym, że mimo decyzji Trybunału Sprawiedliwości, Gazprom zarezerwował sobie 81 proc. zdolności przesyłowych Opala.

– Nie jesteśmy w stanie tego potwierdzić tego, gdyby jednak miało to miejsce, to byłoby naruszenie postanowienia Trybunału– zaznaczył Maciej Woźniak.

Przed świętami polski rząd zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości UE rozstrzygnięcie KE w tej sprawie. Na początku grudnia, PGNiG Supply & Trading, spółka zależna PGNiG złożyła do Trybunału Sprawiedliwości UE pozew przeciw KE ws. wyłączenia gazociągu Opal spod wymogów trzeciego pakietu energetycznego. Z kolei w połowie grudnia spółki PGNiG i PGNiG Supply & Trading zaskarżyły do niemieckiego sądu umowę pomiędzy Bundesnetzagentur, Gazprom, Gazprom Export i OPAL Gastransport GmbH w sprawie zwolnienia Gazpromu z zasady dostępu stron trzecich do przepustowości gazociągu.

kresy.pl/ pap
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • kojoto
   kojoto :

   Niezależnie od szkodzących Polsce działań kolejnych nierządów w Warszawie, tylko skrajnie antypolski śmieć może pozwolić sobie na takie plucie na Polski Naród. Nawiasem mówiąc zastanawiające jest skąd się bierze jego agresja..? W końcu, co Polska zyskuje na tych rosyjsko-niemieckich gazociągach?

   • Avatar
    zefir :

    W tym problem,że Polska przez swoje podskakiwanie nic nie zyskuje na tych gazociągach.Dla Polski JamałII-to nie,Nord Streem 1-to nie,nawet Opal -też nie.Gazprom chce zwiększyć zdolność przesyłową Nord streem1 z 55 do 60mld m sześć/rok,tj 15-20 mld m.sześć gazu więcej niż pierwotnie planowano.Nord Streem! łączy się z gazociągim Opal,zaś ten z gazociągiem Transgas w Czechach i Słowacji.Gdy Rosjanie zdobędo prawo do wykorzystywania Opala w 80%,to oprócz aktualnych 17,5 mld m sześć,będą mogli przesyłać nim dalsze10,5 mld m sześć/rok,czym zaspokoją Czechy i śłowację w gaz,nawet po zakręceniu kurka na Jamał 1-dla Polski i kurka na gaz.Braterstwo i sojuz dla Ukrainy.Taka perspektywa jest powodem sraczki i rzucania się polskich speców od polityki gazowej.Polsce może zabraknąć 5-6 mld m sześć/rok gazu importowanego z Rosji.

   • Avatar
    mop :

    KOJOT… Zbastuj bo zawału dostaniesz i nie dożyjesz do 2019 kiedy to Rosja definitywnie zakreci kurek Ukrainie. Tranzyt rosyjskiego gazu do Europy przez terytorium Ukrainy będzie całkowicie wstrzymany i jeśli UE planuje wciąż kupować rosyjski surowiec, to będzie ona musiała zbudować własną część gazociągu do Turcji, dokąd będzie doprowadzony rosyjski gazociąg, który ma zastąpić planowany South…