Na Ukrainie zatrzymano neonazistę oraz byłego członka batalionu Ajdar ws. zamachu na biznesmena [+FOTO]

Na Ukrainie zatrzymano osoby oskarżone o udział w zamachu na znanego lwowskiego biznesmena w sierpniu br. Wśród zatrzymanych są m.in. pochodzący z Rosji neonazista, a także co najmniej jeden były członek batalionu „Ajdar”.

Ukraińscy policjanci poinformowali, że zatrzymano zleceniodawcę, organizatora oraz tzrech wykonawców zamachu na znanego ukraińskiego biznesmena spod Lwowa, do którego doszło w sierpniu br. Wszyscy są powiązani ze znanym lwowskim gangsterem Wołodymyrem Dyduchem, o pseudonimie „Wowa-Morda”. W 2014 roku twierdził on, że finansował neobanderowską partię Swoboda.

Jak poinformował wiceszef ukraińskiej policji i szef policji kryminalnej Wadim Trojan podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem MSW Arsenem Awakowem szefem ukraińskiej prokuratury generalnej Jurijem Łucenko, zabójstwo biznesmena Bohdana Kopytko było zaplanowane. W ataku, w którym wykorzystano broń automatyczną (na miejscu zbrodni odkryto ok. 120 łusek nabojów), granatniki RPG-26 i minę przeciwczołgową zginęło trzech ochroniarzy z firmy należącej do biznesmena. On sam nie został poszkodowany, ponieważ znajdował się w innym samochodzie. W rejonie, w którym podłożono ładunek (minę) na drzewie znaleziono specjalne znaki.

PRZECZYTAJ: Ukraina: pod Lwowem zaatakowano i wysadzono samochód [+FOTO]

W ramach działań ukraińskiej policji, podczas przeszukań odkryto duży arsenał broni,w tym karabiny maszynowe i automatyczne, pistolety, granaty i miny, a także broń białą. Ukraińscy policjanci zabezpieczyli również polskie tablice rejestracyjne na numerach z Bolesławca na Dolnym Śląsku.

Jeden z zatrzymanych to obywatel rosyjski, który od 2014 roku nielegalnie mieszkał na Ukrainie. Wcześniej służył w rosyjskiej armii i był członkiem ugrupowań o charakterze neonazistowskim. Jeden z zatrzymanych to z kolei były członek batalionu „Ajdar” i weteran walk w Donbasie. Później podano, że trzech z zatrzymanych jest powiązanych z jednym z batalionów ochotniczych, walczących na wschodzie Ukrainy w tzw. strefie ATO (operacji antyterrorystycznej).

Przeczytaj: The Guardian potwierdza: Dirlewangerowcy w szeregach ukraińskich ochotników [+FOTO]

Zdaniem Łucenki, powodem zamachu była walka o wpływy pomiędzy środowiskami przestępczymi. Sam Koptyko był w przeszłości skazany i miał powiązania ze gangsterami (znany był m.in. pod pseudonimami Koptyo oraz Dolar).

Mvs.gov.ua / lb.ua / twitter.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz