Na Ukrainie uczczą kata Powstania Warszawskiego

Decyzją ukraińskiego parlamentu na szczeblu państwowym uczczony zostanie Petro Diaczenko, który uczestniczył w tłumieniu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie.

ZOBACZ TAKŻE: Udział Ukraińców w zdławieniu Powstania Warszawskiego

Zgodnie z decyzją podpisaną 11 lutego bieżącego roku przez przewodniczącego parlamentu Wołodymyra Grojsmana na szczeblu państwowym będzie obchodzona 120. rocznica urodzin Petra Diaczenko. Rocznicę tę władze Ukrainy będą obchodzić oficjalnie, mówi o tym załącznik do dokumentu o sygnaturze 184-VIII.

Diaczenko podczas drugiej wojny światowej współpracował z frakcjami melnykowców i banderowców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. We wrześniu 1943 zorganizował Legion Wołyński (31. Schutzmannschafts-Bataillon), który brał udział w zbrodniach na Polakach, Żydach i Ukraińcach. Diaczenko brał udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie, we wrześniu 1944 walczył z Armią Krajową w Puszczy Kampinoskiej. Za walki z Armią Czerwoną w rejonie Drezna został odznaczony Krzyżem Żelaznym.

O uczczeniu Diaczenki informuje na swojej stronie Werchowna Rada Ukrainy.

rada.gov.ua/ Kresy.pl

37 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • tutejszym
   tutejszym :

   Ukraina może znajdzie w swojej historii innych bohaterów. Najpierw banderowska ideologia ma wziąć w dupę w tym starciu z Rosją. Mimo najszczerszych chęci nie widzę możliwości dalszego popierania Ukrainy ze względu na kierunek jej rozwoju. Szansą jest polityczne i militarne banderowskich sił na Ukrainie. No i ta programowa nienawiść do wszystkiego co polskie. Moim zdaniem pozytywne stosunki pomiędzy Polską a Ukrainą w takim wydaniu nie mają przyszłości.

  • szczurek
   szczurek :

   Dziwne ale mój komentarz znalazł się w innym miejscu 🙂
   I teraz pytanie , co powinno zrobi Polskie MSZ? , wybierz odpowiedź 1. Posłać notę protestacyjną i zerwać stosunki dyplomatyczne z Ukrainą 2. Zadzwonić do Poroszenki z prośbą o usunięcie wpisu na stronach www, by nie drażnić opinii publicznej 3. Wysłać doradców historycznych do nauki historii 4. Zwiększyć pomoc finansową w celu wybudowania większej liczby pomników bohaterów-zbrodniarzy Co powinni zrobić honorowi oficerowie WP. 1. Odmówić wykonywania rozkazów dotyczących wspierania – nazistowskiego państwa poprzez szkolenia jej kadr 2. Wykonywać gorliwie rozkazy w celu wspierania zbrodniczego reżimu opartego na nazistowskich idolach. 3. Wysłać do ministra Siemioniuka list podpisany przez oficerów WP wymawiający posłuszeństwa w temacie wspierania Ukrainy

  • zefir
   zefir :

   Pytanie:jaką ideologię wyznają władze państwowe Ukrainy,które oddają cześć skrajnemu nacjonaliście,OUN-UPA-wcowi,hitlerowcowi,odpowiedzialnemu za śmierć wielu Polaków,niejakiemu Ukraińcowi Petro Diaczenko?Pytam,gdyż mój post z odpowiedzią nie znzlazł uznania moderatora.

  • sylwia
   sylwia :

   Nie ma wątpliwości, że Ukraina jest krajem wrogim Polsce, który otwarcie się deklaruje po stronie katów Polaków i ich czci. Po Szuchewyczu, Banderze i innych wrogach i mordercach Polaków czczonych na Ukrainie zach. teraz uczcili kata Warszawy Diaczenkę. Ukraińcy są pamiętani przez warszawiaków jako rabusie, mordercy i gwałciciele. Cytat o uczczeniu Diaczenki ze stronicy internetowej wrażej Rady: ’11 lutego – 120 lat od dnia urodzin Piotra Diaczenki (1895-1965, działacza wojskowego, pułkownika, komendanta pułku ‘Czarnych Zaporożców’ Armii URL;’(11 лютого – 120 років з дня народження Петра Дяченка (1895-1965), військового діяча, полковника, командира полку „Чорних запорожців” Армії УНР;). To zdanie jest tu: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/184-viii. Jest także zadziwiająca wiadomość, o której Polacy nie wiedzą: Ukraińcy zwyciężyli w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. z wojskiem polskim: ’25 sierpnia – 95 lat od dnia Bitwy Warszawskiej (1920), gdzie polskie i ukraińskie wojska zdobyły przewagę nad wojskami Armii Czerwonej;’ (‘25 серпня – 95 років з дня завершення Варшавської битви (1920), де польські та українські війська здобули перемогу над військами Червоної армії;). To zdanie jest tu: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/184-viii#n23. Dowiedzieliśmy się o nieznanym uprzednio sojuszniku: ukraińskim wojsku, które walczyło ramię w ramię z polskim wojskiem i pokonało Armię Czerwoną pod Warszawą w 1920 r. A rzezi 400 000 Polaków w wołyńskiem, tarnopolskiem i staniswowskiem nigdy nie było i Przemyśl, Kraków i Chełm to prastare ukraińskie miasta, okupowane tymczasowo przez Polaków. Takie zapatrywania na historię Ukrainy uczą zach Ukraińców. Jest jeden tor. Na nim stoi polski pociąg. Ku niemu szybko jedzie długi pociąg ukraiński. Bocznicy nie ma. Będzie zderzenie.

    • sylwia
     sylwia :

     Blokada konnicy Budionnego przez Ukraińców odbyła się póżniej pod Zamościem. Jeżeli ktoś coś wie o obecności wojska ukraińskiego na przedmieściach Warszawy w 1920 r. to poproszę o wpisanie tu dat i faktów. “…Dalszą częścią kampanii były już tylko polskie zwycięstwa. Budionny wykonał wreszcie (20 sierpnia) ponawiany wielokrotnie i ignorowany rozkaz Sergieja Kamieniewa zaprzestania szturmu Lwowa i wsparcia natarcia Tuchaczewskiego na Warszawę. Armia Konna uderzyła poprzez Busk, Sokal na Hrubieszów i Zamość, by dalej, przez Lublin, wyjść na tyły nacierającej na północ grupy uderzeniowej Wojska Polskiego.
     Kontrofensywa polska znad Wieprza rozbiła już jednak w dniach 16-18 sierpnia główne ugrupowanie sowieckiego Frontu Zachodniego. Z punktu widzenia strategii sowieckiej natarcie Budionnego było znacznie spóźnione – wojska polskiej grupy uderzeniowej Frontu Środkowego pod osobistym dowództwem Józefa Piłsudskiego znajdowały się już 20 sierpnia (w chwili rozpoczęcia manewru Budionnego spod Lwowa na północny zachód) na północ od Bugu w pościgu za armiami sowieckimi, wykonując manewr okrążający północnej grupy wojsk sowieckiego Frontu Zachodniego (IV Armia, XV Armia i Korpus Gaj-Chana).
     Pod Zamość maszerowały już przeciw Budionnemu zwolnione odwody polskie z przedmościa warszawskiego. Do dowodzenia siłami polskimi na tym obszarze został odkomenderowany gen. Władysław Sikorski, a w ślad za Budionnym ruszył z Rawy Ruskiej na Zamość generał Stanisław Haller z 13 Dywizją Piechoty (stanowiącą do tej pory część garnizonu miasta Lwowa) i 1 Dywizją Jazdy pod dowództwem płk. Juliusza Rómmla.
     Pod Zamościem Budionny napotkał niespodziewany opór. Słaba załoga miasta (31 pp, dwa bataliony etapowe, batalion wartowniczy, 6 Siczowa Dywizja Strzelców, dywizjon artylerii oraz dwa pociągi pancerne), otoczona prawie ze wszystkich stron, broniła się wytrwale i bardzo skutecznie. Budionny starał się za wszelką cenę złamać opór, zamiast przejść w kierunku Krasnegostawu, przez co dał niezbędny czas na rozwinięcie kontrmanewru ze strony polskiej. Wyładowana w Krasnymstawie 10 DP i 2 DPLeg., atakująca od strony Grabowca, ruszyły w kierunku Zamościa. Budionny znalazł się w kleszczach i ratował się odwrotem w kierunku Hrubieszowa. Oddziały polskie ruszyły w pościg i w koncentrycznym ataku na Hrubieszów zajęły miasto. Zdemoralizowana armia konna boju nie przyjęła i wycofała się na wschodni brzeg Bugu[65].
     Budionny został pobity pod Komarowem i Zamościem w ostatniej w historii bitwie dużych związków kawaleryjskich (1 Armia Konna Armii Czerwonej przeciw 1 Dywizji Jazdy Wojska Polskiego)…” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_polsko-bolszewicka#Bitwa_warszawska).

 1. szczurek
  szczurek :

  I teraz pytanie , co powinno zrobi Polskie MSZ? ,
  wybierz odpowiedź
  1. Posłać notę protestacyjną i zerwać stosunki dyplomatyczne z Ukrainą
  2. Zadzwonić do Poroszenki z prośbą o usunięcie wpisu na stronach www, by nie drażnić opinii publicznej
  3. Wysłać doradców historycznych do nauki historii
  4. Zwiększyć pomoc finansową w celu wybudowania większej liczby pomników bohaterów-zbrodniarzy
  Co powinni zrobić honorowi oficerowie WP.
  1. Odmówić wykonywania rozkazów dotyczących wspierania – nazistowskiego państwa poprzez szkolenia jej kadr
  2. Wykonywać gorliwie rozkazy w celu wspierania zbrodniczego reżimu opartego na nazistowskich idolach.
  3. Wysłać do ministra Siemioniuka list podpisany przez oficerów WP wymawiający posłuszeństwa w temacie wspierania Ukrainy

  • amstaf358
   amstaf358 :

   Panie tomalabdg ,z faszystami kolaborowała nie tylko Ukraina ale też Litwa ,Łotwa, Estonia,Finlandia,Węgry,Rumunia,Bułgaria,Słowacja,Francja,Chorwacja,i cholera wie kto jeszcze…i powiem coś co wam się nie spodoba,lepiej te satelickie państwa wyszły na sojuszu z Hitlerem duuuużo lepiej niż my będąc po drugiej stronie,nas utopili w morzu krwi najpierw faszysci,następnie komunisci,zniszczyli nam kraj ,ograbili ,i wymordowali całą elitę intelektualną…

   • zefir
    zefir :

    „amstaf358”:To co piszesz nie oznacza,że „tamalabdg” nie ma racji.Istotnym jest fakt kolaboracji Ukraińców z hitlerowcami i to na wielu płaszczyznach.Dzisiejsza Ukraina również nawiązuje do tamtych „bohaterskich”tradycji OUN-UPA,SS-Galizien,SS-Ukropolicji Pomocniczej,wachmanów i pospolitych wiejskich bandziorów i złodzieji.Istotnym jest również fakt,że Polacy jako jedyni w Europie nie kolaborowali z hitleryzmem.Dzisiejsze wróżenie co by było gdyby było,to wróżenie z fusów.Kolejną istotną uwagą może być ta,że Ukraińcy na sojuszu z Hitlerem dużo raczej nie zyskali-tamta ideologia wprawdzie ciągnie się za nimi,ale przyjaciół i dobrobytu im nie przysparza.

  • ruskiagent
   ruskiagent :

   A nie wie Pan, że cała Rada Najwyższa to ruscy agenci? Przecież na Niepodległej Ukrainie nie ma żadnego banderyzmu, to jest wymysł propagandy nikczemnego najeźdźcy putlera, a jak jacyś by się znaleźli, to z pewnością są oni agentami FSB i GRU, przysłanymi w celu oczerniania Samoistnej Ukrainy.

 2. re1
  re1 :

  31. Schutzmannschafts-Bataillon der SD tak go nazywali Niemcy. http://web.archive.org/web/20131121102606/ http://dzieje.pl:80/aktualnosci/niemiecki-prokurator-michael-karkoc-podejrzany-o-zbrodnie-wojenne-w-polsce
  cytat „fraim Zuroff z Centrum Wiesenthala w Jerozolimie powiedział po pierwszych publikacjach medialnych, że odkryte przez agencję fakty są wystarczające do deportowania Karkoca z USA i wytoczenia mu procesu w Niemczech. „W Ameryce to stosunkowo prosty przypadek” – powiedział Zuroff. „Nawet w Niemczech, jeżeli chodzi o dowódcę oddziału, to ponosi on odpowiedzialność, jeżeli nawet nie można mu udowodnić, że osobiście pociągał za spust” – powiedział przedstawiciel Centrum Wiesenthala.
  W czerwcu Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że będzie ustalał ewentualną rolę mieszkającego w USA Michaela Karkoca vel Mychajły Karkocia w zbrodniach Ukraińskiego Legionu Samoobrony w 1944 r., w tym w tłumieniu powstania warszawskiego.”…

 3. rubio
  rubio :

  Zamknąć granice przed banderowskim bydłem, nie wpuszczać tej hołoty do Polski. Dobrze kiedyś ktoś napisał że pod czas wizyty Patroszenko w Polsce: ” PATROSZENKO pluje Komorowskiemu w twarz a ten mówi że pada deszcz” To jest kolejny przykład

 4. rubio
  rubio :

  Zamknąć granice przed banderowskim bydłem, nie wpuszczać tej hołoty do Polski. Dobrze kiedyś ktoś napisał że pod czas wizyty Patroszenko w Polsce: ” PATROSZENKO pluje Komorowskiemu w twarz a ten mówi że pada deszcz” To jest kolejny przykład

 5. horodenka
  horodenka :

  Kiedyś slyszlem w telewizji wypowiedż bylego prezydenta Ukrainy p. Krawczuka. Cytuję Jego słowa : Każdy kraj wybiera swoich bohaterów którzy na to zasłużyli : koniec cytatu.Ukraina czci swoich bohaterów którzy mordowali bezbronnych ludzi tacy jak :Stepan Bandera czy Petro Diaczenko. Jaki Prezydent tacy obywatele Jaki kraj tacy bohaterowie Po prostu bandycki kraj , bandyci i mordercy bohateroaie.

 6. horodenka
  horodenka :

  Wszyscy mówią o zapędach imperialnych Rosji. Zgoda, tak jest. Ale czemu żaden matol nie powie o zapędach teretorialnych Ukrainy. Oni chcą Przemyśla Chelma , Radomia i td.W telewizji ani słowa. Tylko biedna i nieszczęśliwa Ukraina. Ale o ich marzeniach nikt słowa nie powie. NIe dość że nie będą mieli Przemyśla ,Chelma, czy Radomia to stracili na zawsze Krym LugaNsk i Donieck I bardzo dobrze. Trzeba było pilnować co mieli a nie robić zakusy na polskie terytoria.

 7. robin_robinski
  robin_robinski :

  Jajeczniki, kundelki358, robensteinyXXX czy inne wlkp pochowały się w mysie dziury. Jajecznikowi przegrzały się obwody w poszukiwaniu odpowiedzi, Kundelek358 zapewne z rozpaczy bije swego siwka, gapiąc się na wirtualne dupy w sieci, robensteinXXX zgłupiał i czeka na instrukcje z sbu, podczas kiedy nawet oni nie mają jeszcze wytycznych z usraela. Wlkp uznał zapewne, że jest to najlepszy czas, aby odwiedzić kibolskich kumpli spod celi, którzy nadal jeszcze garują…

 8. horodenka
  horodenka :

  ruskiagent. A kto uznaje za bohatera ludobójcę Stepana Banderę , ruscy agenci ? kto uznaje Petra Diaczenkę kata Warszawy ,za bohatera,ruscy agenci? Kto drwi z zamordowanych w Rzezi Wolyńskiej, ruscy agenci? Kto czci mordercę Szuchewycza ?, ruscy agenci? Wy przeklęte plemię banderowskie , Wy bestie bezlitosne, bez odrobiny człowieczeństwa. Ja pochodzę z tego pokolenia które przeżylo te mordy. Kto odrąbal glowę p. Gongadze? ruscy agenci? Kto obciął uszy człowiekowi na Majdanie? ruscy agenci? Kto ukrzyżowal w lesie człowieka ? ruscy agenci? Sami się wymordujecie.

  • ruskiagent
   ruskiagent :

   A jakżeby inaczej! Ruscy okupanci są zdolni do wszystkiego, do wszelkich zbrodni, aby tylko w swojej podłej propagandzie oczernić Niepodległą Ukrainę, która wyrwała się z ich okrutnych szponów. I ta propaganda ich oczernia Naród Ukraiński o ich zbrodnie. A wy jesteście ruskim agentem! Płatnym pachołkiem putina! Człowiekiem otumanionym ruską propagandą! Wstydźcie się! P.S: żeby nie było, to była ironia…

 9. horodenka
  horodenka :

  ruskiagent. a kto uznaje mordercę za bohatera Stepana Banderę ? ruscy agenci? A kto uznajje mordercę , kata Warszawy? Petra Diaczenkę ruscy agenci? A mordercę Szychewicza ruscy agenci? Kto odrąbal glowę Gongadze? ruscy agenci? Kto obciął uszy na Majdanie? ruscy agenci? kto ukrzyżowal człowieka , uczestnika majdanu? ruscy agenci? Ja jestem z tego pokolenia które przeżylo te mordy. Za te mordy za brak litości za brak człowieczeństwa jesteście dla Nas którzy przeżyli narodem przeklętym.

  • amstaf358
   amstaf358 :

   Pół godziny po tym, jak wraz z innymi dziennikarzami opuściłem okolice miejscowości Szyrokyne, niedaleko Mariupola, prorosyjscy separatyści ostrzelali znajdujące się tam ukraińskie pozycje – pisze Paweł Pieniążek, współpracownik portalu PolskieRadio.pl….Pozostawię to no comment..

   • ruskiagent
    ruskiagent :

    O, czyżby ci nikczemni separatyści-terroryści śmieli odpowiedzieć na bohaterską ofensywę „pułku” Azow? Zbrodnia niesłychana! Przecież powinni Azowowców przyjąć chlebem i solą(czy też raczej sałem i gorzałką). A oni ostrzeliwują pozycję gołąbków pokoju, jakimi są ukraińscy patrioci ze słynnego „pułki” Azow, którzy jak wiadomo nie mają nic wspólnego z żadnym neonazizmem, jak ich oczernia putinowska propaganda.

 10. horodenka
  horodenka :

  Ukraiński Parlament oddaje hold ukraińskim zbrodniarzom imordercom Polaków takich jak: Szuchewicz ,Petro Diaczenko , rzeżnika Powstania Warszawskiego na Woli. Uroczystość odbyla się wczoraj tj. 4. 03.2015.Natomiast Polski Rząd za ten bezczelny gest chce wyslać wojsko idaleko idącą pomoc Ukrainie. Gdy bym miał wladzę , to zrobiłbym to samo co zrobili Rumuni z Cacescu. Ukraińcy plują Nam w twarz polski Rząd milczy. Po prostu stracili dumę ,honor i godność narodową. To jest Rąd hańby.