Kreml wyraził zgodę na wybudowanie na terytorium Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej. Prawdopodobnie powstanie ona w Bobrujsku, gdzie już stacjonują rosyjskie myśliwce.

Prezydent Władimir Putin poparł rządowy projekt w sprawie budowy bazy i polecił szefom resortów obrony i spraw zagranicznych prowadzenie negocjacji dotyczących powstania obiektu wojskowego. Najpewniej oznacza to, że po raz pierwszy od upadku ZSRR na Białorusi pojawi się duża i regularna baza wojsk rosyjskich.

Choć nie wskazano dokładnej lokalizacji bazy, to według wcześniejszych informacji rosyjskich i białoruskich mediów może ona powstać w Bobrujsku. Obecnie znajduje się tam białoruska baza wojskowa, położona ok. 350 km od granicy z Polską, na terenie której od 2014 roku stacjonują rosyjskie myśliwce. Prawdopodobnie w nowej bazie będą stacjonowały myśliwce Su-27 lub Su-30.

Informacje o powstaniu regularnej bazy lotniczej rosyjskiej armii na terenie Białorusi pojawiały się od dwóch lat, odkąd powiedział o tym rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. W2009 roku Rosja i Białoruś zawarły porozumienie dotyczące obrony wspólnej granicy zewnętrznej i przestrzeni powietrznej.

Reuters.com / TVP.info / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz