Chińskie MSZ oświadczyło w poniedziałek, że twierdzenia amerykańskich urzędników, że Rosja poprosiła Chiny o przekazanie sprzętu wojskowego do użycia w wojnie na Ukrainie, to “dezinformacja” rozsiewana przez USA.

Rzeczniczka chińskiego resortu spraw zagranicznych oświadczyła w poniedziałek, że twierdzenia amerykańskich urzędników, że Rosja poprosiła Pekin o sprzęt wojskowy do kampanii na Ukrainie, to “dezinformacja” ze strony Stanów Zjednoczonych – podaje agencja Reuters.

Komentarz pojawił się w czasie poniedziałkowego briefingu chińskiego MSZ.

Jak pisaliśmy, Financial Times podał w niedzielę, że Rosja poprosiła Chiny o sprzęt wojskowy i “inną pomoc” w celu wsparcia inwazji na Ukrainę. “Chiny są głęboko zaniepokojone i zasmucone sytuacją na Ukrainie” – oświadczył Lyu Pengyu, rzecznik prasowy ambasady Chin w Stanach Zjednoczonych, odnosząc się do doniesień FT. “Mamy szczerą nadzieję, że sytuacja się uspokoi, a pokój szybko powróci” – dodał. “Wysokim priorytetem jest teraz zapobieganie eskalacji napiętej sytuacji, a nawet wymknięciu się spod kontroli” – przekazał.

“Bezpośrednio sygnalizujemy Pekinowi, że poniesie konsekwencje za łamanie sankcji na dużą skalę lub wspieranie Rosji w ich łamaniu” – oświadczył w niedzielę doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Agencja Reuters napisała, że Sullivan spotka się w poniedziałek w Rzymie z wysoko postawionym chińskim dyplomatą Yang Jiechi. Źródła w amerykańskiej administracji sugerują, że ma ostrzec Chiny przed sankcjami, jeśli udzielą one pomocy Rosji w wojnie z Ukrainą.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała nałożenie dotkliwych sankcji na Rosję. Informowaliśmy, że Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Rząd USA wprowadził sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiPodawaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym. Z kolei szef unijnej dyplomacji informował, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Międzynarodowe korporacje przyłączają się do działań rządów. Do tej pory kilkadziesiąt globalnych firm i koncernów zrezygnowało z różnych form działalności na rosyjskim rynku.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w piątek, że USA w ramach kary za inwazję na Ukrainę drastycznie obniżą swój status handlowy z Rosją, a także zakażą importu rosyjskich owoców morza, alkoholu i diamentów.

Zobacz także: Stany Zjednoczone wzywają Izrael do nałożenia sankcji na Rosję

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply