Przed wylotem do USA premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że sojusz z USA będzie najważniejszym punktem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej za niecałe dwa lata. Szef polskiego rządu zapowiedział także powstanie kolejnych magazynów NATO na terenie Polski.

Morawiecki przestrzegł przez pomysłami budowania bliskiej współpracy “z niektórymi potężnymi państwami na Dalekim Wschodzie”. “Zamiast budować strategiczną autonomię od Stanów Zjednoczonych proponuję strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi” – podkreślał.

CZYTAJ TAKŻE: Macron: Europa musi się uniezależnić od USA i nie dać się wciągnąć w konflikt o Tajwan

Według Morawieckiego stosunki Polski z USA nigdy nie były tak dobre jak dziś, a Stany Zjednoczone “są krajem który gwarantuje bezpieczeństwo Europie, a naszej części Europy w szczególności”.

“Kiedy Polska za niecałe dwa lata będzie sparowała prezydencję w Unii Europejskiej, to partnerstwo transatlantyckie, sojusz Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi uczynimy najważniejszym punktem tej prezydencji” – zapowiedział szef polskiego rządu. “Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest absolutnym fundamentem naszego bezpieczeństwa” – dodał.

Premier zapowiedział, że podczas wizyty ma zamiar zatwierdzić i rozbudować kontrakty zbrojeniowe. “Będę nie tylko odwiedzał zakłady zbrojeniowe, ale będę też rozmawiał na tematy finansowe. Wszyscy wiedzą, że same zamówienie jest rzeczą nie najtrudniejszą, najtrudniejsze jest skonstruować finansowanie, aby móc te zamówienie zrealizować we właściwym czasie. Takie rozmowy będą się toczyły na amerykańskim rynku finansowym i będę w nich uczestniczył” – powiedział.

Celem wizyty ma być także umacnianie polsko-amerykańskich relacji gospodarczych. Morawiecki przekazał, że “Amerykanie zainwestowali tutaj nad Wisłą ponad 25 miliardów dolarów, setki tysięcy miejsc pracy, chcę tworzyć kolejne dziesiątki tysięcy miejsc pracy poprzez rozbudowę naszej współpracy, poprzez ugruntowanie współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej”. Jak dodał, chodzi także o tworzenie miejsc pracy we współpracy z takimi firnami jak Google, Microsoft, Facebook.

Szef rządu poinformował również, że planowana jest kontynuacja budowy składów zbrojeniowych w Polsce. “Będziemy tworzyli z naszymi partnerami amerykańskimi zaplecze logistyczne, zaplecze sprzętu. W Powidzu i w innych miejscach Polski składowane będzie kilka tysięcy sztuk sprzętu wojskowego NATO. Dzięki temu będziemy dużo bezpieczniejsi” – zaznaczył Morawiecki. Mają być to m.in. czołgi czy wozy bojowe piechoty.

Jak informowaliśmy, dziś premier Mateusz Morawiecki rozpocznie trzydniową wizytę w USA. W planie wizyty przewidziano rozmowy w Białym Domu, spotkanie z przedstawicielami firm amerykańskiego sektora zbrojeniowego oraz udział w debacie w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Morawiecki ma także wziąć udział w spotkaniu w siedzibie Atlantic Council.

Zobacz także: Ambasador USA zapowiada „spektakularne inwestycje” w Polsce

Kresy.pl / pap.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply