Pandemia rozhuśtała ceny, warunki płacowe i produktowe. To oznacza, że mamy wysokie ceny, zwłaszcza gazu – oświadczył w niedzielę na kongresie rolniczym premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że obniżona stawka VAT na paliwa będzie obowiązywać „co najmniej do żniw”, które przypadają w wakacje. Premier zaapelował do KE, by wydała zgodę na dopłaty do nawozów z budżetu krajowego.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki przemawiał na VIII Kongresie Rolnictwa RP. Powiedział, że trwająca zima „to czas dużego niepokoju” przed tym, co się wydarzy, a także, jak będą wyglądały „relacje w rolnictwie po pandemii”. „COVID-19 rozhuśtał ceny, warunki płacowe i produktowe. To oznacza, że mamy wysokie ceny, zwłaszcza gazu. Tu również manipulacje cenowe ze strony Rosji są oczywiste” – oświadczył premier, cytowany przez portal Interia.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Morawiecki przypomniał, że w Madrycie spotkał się z europejskimi politykami nurtu prawicowego. Zaznaczył, że również oni potwierdzili, że w ich państwach wysokość cen jest dotkliwa. Wyraził opinię, że wprowadzona w Polsce tarcza antyinflacyjna była „najbardziej radykalna w Europie”. „Złagodzi ona wpływ inflacji na ceny paliw, gazu. Co najmniej do żniw – czyli przełomu lipca i sierpnia – utrzymamy obniżony VAT na paliwa” – zadeklarował.

Premier podkreślił, że polski rząd wystąpił do KE z wnioskiem o możliwość uruchomienia państwowych dopłat do nawozów. Zapewnił, że zrobi to zaraz po jej otrzymaniu.

„Czasami jestem pytany, dlaczego mamy czekać na tę zgodę. Zrobilibyśmy to, gdyby nie jedno ryzyko: za pół roku, za rok, zapuka urzędnik z Unii Europejskiej i zażąda oddania nieuprawnionej pomocy publicznej. Nie robimy więc tego nie ze względu ma przeszkody budżetowe, tylko ze względu na ryzyko, które może dotknąć każdego rolnika” – powiedział. Następnie zaapelował do Komisji Europejskiej: „Dajcie nam jak najszybciej zgodę, abyśmy z budżetu państwa polskiego mogli pomagać polskiemu rolnikowi”.

Morawiecki poinformował również, że wspiera ustawę mającą zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Zaapelował do opozycji, by zaakceptowała te przepisy. „Chcemy, aby Polska była krajem, który zwalcza ASF. Staramy się łagodzić problemy, skupować mięso z czerwonych stref, wypłacać odszkodowania” – zadeklarował premier.

Zwrócił uwagę, że wśród rolników „jest niepokój, jak dalej będzie” z „różnymi programami” w związku z Krajowym Planem Odbudowy. „Zdecydowałem, że będziemy je realizować już wkrótce, nie czekając na ostateczne zgody m.in. wobec całego KPO. Te programy są bardzo dobre, wypracowane z całym środowiskiem rolniczym, chociażby ten dotyczący rezerw wody” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zapowiedział dopłatę w wysokości 15 tys. złotych do „szybkiego powstania lepszych warunków wodnych” w gospodarstwach. Przypomniał programy „Energia dla polskiej wsi” oraz dotyczące przetwórstwa rolnego, dzięki którym rolnicy utrzymywaliby większą marżę na swoich produktach. „Dla ogromnej większości – 95-97 proc. gospodarstw – przed czasem, jaki podaliśmy, zapewnimy dopłaty do hektara na takim samym poziomie, jak średnia UE albo nawet nieco wyższym” – powiedział.

Premier mówił też o Europejskim Zielonym Ładzie. „Trend w rolnictwie jest oczywisty: to produkty wysokiej jakości, ekologiczne. Nie obawiam się skutków Zielonego Ładu. Polski rolnik poradził sobie na europejskim rynku, o czym świadczy eksport na Zachód wart 34 mld zł euro (…). Aby ta polityka była pełna, walczymy, by skrócić drogę produktów z pola do stołu. Rolnik się napracuje, a większość część zysków zgarnia ten, co przykleja metki. Wdrażamy programy, by to zmienić” – powiedział.

Ocenił, że polska wieś „zawsze była ostoją tradycji, kultury i wiary”. „To nie znaczy jednak, że stoi ona w miejscu – unowocześnia się, a my, rządzący, będziemy robili wszystko, aby w tych niełatwych okolicznościach wieś była wsią sukcesu, magnesem przyciągającym innych” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sejm odrzucił w środę poprawki Senatu do ustawy czasowo obniżającej VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Tego samego dnia podpisał ją prezydent.

Przypomnijmy, że w poprzedni czwartek Sejm znowelizował ustawę o VAT obniżając czasowo stawki tego podatku na żywność, nawozy i paliwa oraz uchwalił ustawę o ochronie odbiorców gazu. To tzw. druga tarcza antyinflacyjna.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Morawieckiego ustawa czasowo obniża do zera stawkę VAT na żywność i napoje (wcześniej w ramach tzw. pierwszej tarczy antyinflacyjnej obniżoną do 5 proc.), nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolną oraz gaz. Do 8 proc. spadnie stawka VAT na paliwa silnikowe, a do 5 proc. na energię cieplną. Nowelizacja przedłuża też czasową obniżkę stawki na energię elektryczną do 5 proc. Obniżone stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

Zobacz także: Ceny gazu dla biznesu spadną o 25%

wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz