16 grudnia br. została zawarta, pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Saab Dynamics AB, umowa na dostawę autonomicznego systemu treningowego AUV 62-AT.

System AUV 62-AT przeznaczony jest do zaawansowanego szkolenia w zakresie zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), a jego pozyskanie ma przełożyć się na wzrost możliwości wspomagania procesu szkolenia osób odpowiedzialnych za ten obszar w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Wartość zamówienia wynosi ok. 70 mln koron szwedzkich netto (ok. 30 mln złotych), a dostawa systemu zostanie zrealizowana w 2024 r.

Autonomiczny system treningowy AUV 62-AT umożliwia realizację zaawansowanych epizodów szkoleniowych dla sił okrętowych i lotnictwa morskiego ZOP bez udziału okrętu podwodnego.

“Zdolność ta jest bardzo istotna z punktu widzenia potrzeb szkoleniowych Marynarki Wojennej RP, powiązanych m.in. z pozyskiwanymi śmigłowcami morskimi typu AW-101, a także fregatami wielozadaniowymi Miecznik” – przekazała w komunikacie Agencja Uzbrojenia.

Głównym elementem systemu jest autonomiczny bezzałogowy pojazd podwodny, którego zadaniem jest symulacja pól fizycznych generowanych przez okręty podwodne. Szkolenia prowadzone z wykorzystaniem systemu AUV 62-AT “pozwalają na odzwierciedlenie wysokiego poziomu realizmu w zakresie planowania oraz analizy ćwiczeń ZOP, przy zachowaniu niskich kosztów” – podkreśliła Agencja Uzbrojenia.

Jak poinformowała firma Saab, “autonomiczny pojazd podwodny AUV 62-AT ma formę zaawansowanego celu akustycznego, w pełni zdolnego do symulowania sygnatur okrętów podwodnych”. Jest także kompatybilny z systemami torpedowymi i sonarowymi obecnie dostępnymi na rynku.

System pozwala na zastąpienie okrętu podwodnego jako celu, pojazd można wypuszczać z jednostki nawodnej, podwodnej i z brzegu. Jego operatorzy szkolą się w nadzorze, wykryciu, identyfikacji, klasyfikacji i zwalczaniu celu. Szczegółowa specyfikacja systemu jest niejawna.

AU zwróciła uwagę, że AUV 62-AT jest wykorzystywany m.in. przez innych użytkowników z NATO “i stanowi obecnie najbardziej zaawansowane, oferowane na rynku rozwiązanie”.

Jak informowaliśmy, pod koniec listopada pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Saab AB, została zawarta umowa na dostawę okrętów rozpoznania radioelektronicznego DELFIN.

Wartość umowy wynosi około 620 mln EURO netto, a dostawy 2 okrętów zostaną zrealizowane do 2027 r.

Morskie okrętowe systemy rozpoznania radioelektronicznego umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie całego spektrum morskiego rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT). Szczegółowa specyfikacja systemu stanowi informację niejawną.

Warto podkreślić, że okręty zostaną wybudowane w Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., a strona szwedzka dostarczy specjalistyczne wyposażenie. W realizację umowy zostaną zaangażowane również inne podmioty polskiego przemysłu obronnego, co przełoży się na znaczący udział podmiotów krajowych w tym kontrakcie.

Zobacz też: Niszczyciele min dla Marynarki Wojennej RP

Kresy.pl / wojsko-polskie.pl / saab.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply