Ministerstwo obrony ogłosiło konkurs na dofinansowanie budowy lub remontu samorządowych strzelnic, na których będzie można prowadzić zorganizowane szkolenia strzeleckie. Chodzi o program „Strzelnica w powiecie”. MON jest gotów pokryć większość kosztów.

MON poinformował o ogłoszeniu konkursu w ramach programu „Strzelnica w powiecie” w środę.

„Dzięki konkursowi ofert pn. ‘Strzelnica w powiecie’ samorządy będą mogły uzyskać dotacje od Ministerstwa Obrony Narodowej do 80 proc. wartości projektu” – informuje ministerstwo obrony.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Według przedstawionych informacji, samorządy, które chcą się ubiegać o dotację, muszą dysponować nieruchomością i pokryć co najmniej jedną piątą kosztów remontu lub budowy strzelnicy. Konkurs ma zostać rozstrzygnięty do 19 października br.

„Projekt jest odpowiedzią na zwiększające się zainteresowanie sportem strzeleckim oraz kwestiami bezpieczeństwa wśród Polaków” – wyjaśnia MON. „Jego realizacja przyniesie korzyści samorządom, które zyskają na swoim terenie nowoczesne i bezpieczne obiekty. Większa liczba strzelnic zwiększy także umiejętności obywateli, które mogą okazać się przydatne w sytuacji kryzysu lub zagrożenia”.

Z wyremontowanych lub nowo zbudowanych strzelnic będzie mogło korzystać wojsko, jak również inne służby mundurowe, organizacje paramilitarne, klasy mundurowe i sportowcy.

Projektowana lub modernizowana strzelnica musi spełnić określone przepisami warunki, by gwarantować bezpieczeństwo użytkowników. W związku z tym, wymagana jest m. in. pozytywna opinia balistyczna.

Rządowy program „Strzelnica w powiecie” został ogłoszony w 2017 roku przez ówczesnego wiceministra obrony Michała Dworczyka, obecnie szefa KPRM. MON zapowiadało, że chce dofinansowywać budowę i rewitalizację strzelnic w każdym powiecie w Polsce. Inicjatywa ta adresowana jest do jednostek samorządu terytorialnego, a także organizacji pozarządowych. Dworczyk przekazał wówczas, że podmioty te będą mogły składać wnioski o dofinansowanie od stycznia 2018 r. Podkreślił, że podania będą rozpatrywane na bieżąco. Koszt budowy strzelnicy nie może być wyższy niż 2 miliony złotych, a na budowy strzelnic w powiatach MON chce wydać kilkadziesiąt milionów zł. Dworczyk podkreślił, że program „Strzelnica w powiecie” ma pomóc w osiągnięciu wymaganego poziomu wyszkolonych rezerwistów w 2020 r.

PAP / bankier.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz