Mołdawia zacznie kupować gaz ziemny od Rumunii, aby zmniejszyć swoją zależność energetyczną od Rosji – poinformował w sobotę portal Ukrinform.

Jak podał w sobotę Ukrinform, Mołdawia zacznie kupować gaz ziemny od Rumunii, aby zmniejszyć swoją zależność energetyczną od Rosji. Poinformowała o tym podczas wizyty w Rumunii prezydent Mołdawii Maia Sandu.

„Sytuacja wymaga od nas jak najszybszego działania i szukania alternatywnych sposobów utrzymania stabilności naszego kraju i płynnego przejścia przez zimę” – powiedziała Sandu.

Według niej dostawy gazu ziemnego z Rumunii powinny rozpocząć się jak najszybciej. „Mołdawia potrzebuje teraz rozwiązań dla bezpieczeństwa energetycznego! Chcemy kupować gaz z Rumunii i ważne jest, aby stało się to jak najszybciej” – powiedziała prezydent.

Dodała, że Mołdawia również stara się obniżyć koszty energii, a zimą próbuje zastąpić gaz ziemny ropą, drewnem opałowym czy węglem.

Premier Rumunii Nicolae Ciuca poinformował na początku lipca, że gazociąg Grecja-Bułgaria, umożliwi Rumunii dostawy gazu na Ukrainę i Mołdawię. 182-kilometrowe połączenie gazowe o wartości 220 milionów euro łączy grecki system przesyłowy z bułgarską siecią gazową w rejonie Starej Zagory.

„Zasadniczo ten interkonektor zapewni połączenie między siecią przechodzącą przez Anatolię i Adriatyk, a także łączy się z rurociągiem BRUA, zapewniając w ten sposób spójność korytarza pionowego i zapewniając dostawy gazu zarówno do Bułgarii, jak i Rumunii. Oczywiście możemy wtedy zapewnić dostawy gazu do naszych wschodnich partnerów, Ukrainy i Mołdawii, a także do innych krajów znajdujących się na mapie dystrybucji” – powiedział Ciuca na konferencji prasowej.

Pod koniec czerwca Ciuca zapowiedział, że Rumunia wypełni do 1 listopada swoje rezerwy gazu ziemnego do 80% pojemności magazynowej z obecnych 40%, zgodnie z ostatnimi przepisami UE.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply