Były premier Leszek Miller skomentował w ostrych słowach wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie.

Na zakończenie swoje wizyty na Ukrainie, prezydent Andrzej Duda spotkał się w Charkowie z miejscowymi Polakami. Dziękował im za podtrzymywanie polskości, a zarazem zachwalał masową ukraińską imigrację zarobkową do Polski.

Leszek Miller na Twitterze odniósł się do faktu, że Duda będąc na Ukrainie nie oddał hołdu ofiarom UPA.

W czasie konferencji prasowej w Charkowie, Andrzej Duda stwierdził, że członkowie UPA mogą być upamiętniani tylko w formie nagrobków. Ukraińscy dziennikarze zapytali prezydenta Dudę o możliwość „przywrócenia ukraińskich pomników w Polsce” – jak pisze ukraińska agencja informacyjna UNIAN, która potwierdziła, że pytanie dotyczyło także pomników UPA, pisząc o rozbiórce nielegalnego pomnika ku czci UPA w Hruszowicach.

Według UNIAN, prezydent Polski odpowiedział – „powinny być przeprowadzone badania, powinna odbyć się ekshumacja. Trzeba stwierdzić, czy są w danym miejscu mogiły, kto w tych mogiłach jest pochowany, po to aby można to miejsce odtworzyć jako mogiłę, przynależną komuś, kto poległ w boju, stwierdzić jego nazwisko i imię, datę narodzin i śmierci, to wymaga badań i tym sposobem [trzeba] upamiętniać tych, którzy zginęli”. Jak podkreślił Duda – „upamiętniać trzeba konkretne osoby, które zginęły”.

„Apelujemy z prezydentem Ukrainy, aby nie podejmować kroków w kierunku kolejnych upamiętnień, które nie są oparte na sprawdzonych naukowo dowodach.  Aby przełamać impas musi być przywrócona zgoda na badania, na ekshumacje, sprawiedliwie, zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie tak, aby w każdym przypadku upamiętnienie mogło się odbyć w wyniku przeprowadzonych badań. To bardzo ważne” – cytuje polski dziennik „Rzeczpospolita”.

Kresy.pl / Twitter

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jwu
  jwu :

  Panie Miller, musi Pan zrozumieć naszą polską dyplomację.Prezydent Duda nie mógł uczcić pomordowanych przez Ukraińców Polaków,bo to godzi we wrażliwość braci banderowców.Z nimi musimy żyć w zgodzie. Co będzie jak przestaną nas bronić przed agresją Rosji i przyjeżdżać do Polski (by ratować nam gospodarkę) ? Strach się bać !!!A tak na serio mam to głęboko w tyle.

  • jwu
   jwu :

   @Sun Escobar Fakt,hipokryzja Leszka.W czasie jego rządów, bez godzenia we wrażliwość banderowców można było jechać,złożyć wieniec i zapalić znicz.No chyba ,że nie było wtedy (jeszcze ) tych miejsc upamiętnień ?

   • Sun Escobar
    Sun Escobar :

    @jwu Banderyzacja ukrainy w ostatnich kilku latach znacznie przyśpieszyła, jeszcze 10 lat temu nie było to zjawisko tak silne. O ironio pomogła ukraińcom w tym wojenka, którą rozpętali w Donbasie, a zaczęli na Majdanie. Polska i inne kraje wpadli z deszczu po rynnę. Pomagając ukraińcom w CIAmajdanie sprawiliśmy, że już nie garstka ukraińców uważa UPA za bohaterów, lecz zdecydowana większość społeczeństwa. No i mamy to co mamy, nie możemy odkopywać swoich zmarłych, którzy ginęli z rąk UPA, czy złożyć kwiatów na ich grobach przez naszych przedstawicieli.

    • jwu
     jwu :

     @Sun Escobar To że polskojęzyczne rządy (PO,PiS) nic nie robiły (gdy banderyzm rósł w siłę) ,powołując się na strategiczne sojusze z Ukrainą ,to jeszcze można zrozumieć ,gdyż banderofilizm stał się dla (niektórych) polityków i dziennikarzy sposobem na życie.Ale zastanawia mnie milczenie i małe zaangażowanie Żydów? Przecież z rąk ukraińskiej policji pomocniczej i UPA zginęły setki tys.Żydów.Nie wyobrażam sobie tej bezczynności ,gdyby to w Niemczech do władzy dochodziła brunatna siła?