Miedwiediew: Aresztowanie Putina równoznaczne z wypowiedzeniem wojny

Jakakolwiek próba aresztowania prezydenta Władimira Putina po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania szefa Kremla, byłaby równoznaczna z wypowiedzeniem wojny Rosji – powiedział w czwartek Dmitrij Miedwiediew.

Jak przekazała agencja Reuters, jakakolwiek próba aresztowania prezydenta Władimira Putina po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania szefa Kremla, byłaby równoznaczna z wypowiedzeniem wojny Rosji – powiedział w czwartek Dmitrij Miedwiediew.

Były prezydent Dmitrij Miedwiediew powiedział rosyjskim mediom, że MTK, którego kraje, w tym Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone, nie uznają, jest „podmiotem prawnym”, który nigdy nie zrobił nic znaczącego.

Jakakolwiek próba zatrzymania Putina byłaby jednak wypowiedzeniem wojny, powiedział Miedwiediew, który jest wiceprzewodniczącym potężnej rady bezpieczeństwa Putina.

„Wyobraźmy sobie – oczywiście tę sytuację, która nigdy nie zostanie zrealizowana – ale mimo to wyobraźmy sobie, że została zrealizowana: obecny szef państwa nuklearnego udał się na terytorium, powiedzmy, Niemiec, i został aresztowany” – powiedział Miedwiediew.

„Co by to było? To byłoby wypowiedzenie wojny Federacji Rosyjskiej” – powiedział w wideo opublikowanym na Telegramie. „I w takim przypadku cały nasz majątek – wszystkie nasze pociski i tak dalej – poleciałby do Bundestagu, do gabinetu kanclerza”.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o zbrodnie wojenne na Ukrainie. Zarzuca mu „bezprawną deportację i przesiedlenia ludności – w tym dzieci – z obszarów Ukrainy okupowanych przez Rosję”. W piątek MTK wydał nakaz aresztowania rosyjskiego prezydenta.

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić stwierdził, że nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) będzie miał negatywne konsekwencje i będzie przedłużał wojnę na Ukrainie. Vučić zauważył, że decyzja MTK politycznie oznacza niechęć do rozmów o pokoju i negocjacjach. „Moje pytanie brzmi: teraz, kiedy został oskarżony o najgorsze zbrodnie wojenne, z kim zamierzacie rozmawiać?”

Vučić zauważył też, że Putina nie można porównywać z byłym serbskim przywódcą Slobodanem Miloszeviciem, który został skazany w Hadze. „Nie ma wątpliwości, że celem tych, którzy to zrobili, było skomplikowanie komunikacji prezydenta Rosji, dalsze skomplikowanie sytuacji gospodarczej Rosji… Co do aresztowania, nie gniewajcie się, ale to jest bez znaczenia pytanie, bo jest dla nas jasne, że dopóki jest wojna, Putin nie przyjedzie do Serbii”.

Zobacz także: Niemcy zapowiadają, że zastosują się do nakazu aresztowania Putina

Węgry nie aresztowałyby prezydenta Rosji Władimira Putina, gdyby wjechał do kraju, powiedział w czwartek szef gabinetu premiera Viktora Orbana, dodając, że nie ma na to podstaw prawnych.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz