Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. do 3,8 proc. z 4,5 proc., zaś w przypadku 2023 r. do 0,5 proc. z 2,0 proc. – wskazuje najnowsza wersja cyklicznego raportu World Economic Outlook. MFW szacuje, że średnioroczna inflacja w Polsce wyniesie w 2023 roku więcej niż w bieżącym roku – 14,3 proc. Fundusz uważa, że świat jest na krawędzi recesji. Według MFW w 2022 roku globalny wzrost gospodarczy wyniesie 3,2 proc., a w roku 2023 – 2,7 proc. (o 0,2 proc. mniej niż prognozowano w kwietniu).

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje CPI w Polsce w 2022 r. na 13,8 proc., w tym 15,8 proc. na koniec roku – wskazano w opublikowanej we wtorek najnowszej wersji cyklicznego raportu World Economic Outlook, na który powołuje się PAP. Zdaniem MFW na koniec 2023 roku CPI wyniesie w Polsce 9,0 proc. W dłuższym okresie polska gospodarka może urosnąć o 3,1 proc., a inflacja będzie na poziomie celu NBP, czyli 2,5 proc.

Z kolei deficyt C/A (na rachunku obrotów bieżących) Polski w 2022 r. jest szacowany przez MFW na 4,0 proc. PKB, w 2023 r. na 3,3 proc. PKB, a w 2027 r. na 2,0 proc. PKB.

W raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego podkreślono, że świat jest na krawędzi recesji. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy znacząco pogorszyła się kondycja światowej gospodarki.

Zobacz także: Media: Rząd przygotowuje się na możliwość uznania Polski za niewypłacalną. Zmiany w prawie

MFW prognozuje, że w 2022 roku globalny wzrost gospodarczy wyniesie 3,2 proc., a w roku 2023 – 2,7 proc. (o 0,2 proc. mniej niż prognozowano w kwietniu).

Główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas podkreślił, że konsekwencje wojny na Ukrainie hamują globalną gospodarkę, ponieważ “doprowadziły one do poważnego kryzysu energetycznego w Europe, który znacząco zwiększył koszty życia (…). Cena gazu w Europie wzrosła od 2021 roku czterokrotnie. I nie jest to przejściowy szok [cenowy]”.

“Zima roku 2022 będzie trudna, ale zima roku 2023 będzie prawdopodobnie trudniejsza” – dodał.

Na początku września zwracaliśmy uwagę, że wskaźnik PMI informujący o aktywności gospodarczej przedsiębiorców od miesięcy utrzymuje się w Polsce na niskim poziomie.

Wskaźnik Purchasing Managers’ Index (PMI) jest skwantyfikowaną wartością odzwierciedlającą aktywność zarządzających przedsiębiorstwami w zamawianiu i nabywaniu dóbr i usług na danym rynku. Zachowania te w głównej mierze wpływają na proces gospodarczy niejako wyprzedzając inne wskaźniki ekonomiczne. Długotrwały spadek wskaźnika PMI może zapowiadać spowolnienie gospodarcze. I to właśnie zapowiada poziom tego wskaźnika w Polsce.

Zobacz także: W rok koszty utrzymania mieszkania wzrosły o 1/4

pap / biznes.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply