Ukraińscy uchodźcy po przybyciu na Półwysep Iberyjski nie otrzymują od władz Hiszpanii i Portugalii należytej pomocy – piszą media z tych krajów. Powołują się na uciekinierów wojennych i reprezentujące ich organizacje.

Dziennik „El Periodico de Espana” pisze, że w ostatnich dniach setki ukraińskich uchodźców wojennych postanowiły opuścić Hiszpanię, co miało być spowodowane faktem, że nie otrzymali oni należytego wsparcia za Pirenejami. Gazeta zwraca uwagę, że koszty życia w Hiszpanii przekraczają możliwości finansowe większości uciekinierów wojennych. Medium zwraca też uwagę, że środki kierowane z programu ministerstwa przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji są niskie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Część z uchodźców kieruje się [z Hiszpanii – dep. red.] do Niemiec lub Polski, państw, których rządy lepiej zorganizowały przyjęcie” – PAP cytował w czwartek dziennik „El Periodico de Espana”.

Do Hiszpanii dotarło ponad 125 tys. uchodźców z Ukrainy.

Z kolei portugalska rozgłośnia Observador, cytując władze Stowarzyszenia Ukraińców w Portugalii (AUP), wskazuje, że z ponad 43 tys. uciekinierów wojennych, którzy przybyli do tego kraju, pomoc otrzymali nieliczni.

Zobacz także: Ukraińcy mają dość uchodźctwa u holenderskich rodzin

Pawło Sadoha, szef wspomnianego stowarzyszenia mówi, że większość znanych mu uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli po wybuchu wojny do Portugalii, nie otrzymała od władz państwowych wsparcia.

Sadoha zaznaczył, że w niektórych portugalskich gminach organizowane są zbiórki na autokary dla uchodźców, planujących powrócić na Ukrainę.

Zobacz także: Konfederacja przeciwna kolejnym programom socjalnym dla Ukraińców [+VIDEO]

pap / tvp.info / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz