Dwóch spośród zatrzymanych przez szwedzką policję po piątkowym zamachu trafiło już do aresztu. Opublikowano też zdjęcie głównego podejrzanego.

Głównym podejrzanym o przeprowadzenie piątkowego zamachu terrorystycznego w Sztokholmiejest 39-letni Rahmat Akiłow, urodzony w Samarkandzie w Uzbekistanie. Został on ujęty jeszcze w piątek w miejscowości Märsta. Akiłow złożył swego czasu w Szwecji podanie o przyznanie mu statusu uchodźcy, mimo odmowy pozostał w tym kraju. To właśnie on miał być tym, który siedział za kierownicą ciężarówki, która w piątek taranował ludzi w centrum szwedzkiej stolicy, wskutek czego cztery osoby zginęły. Przyznał się do zbrodni.

Szwedzkie media zauważają dziś, że Akiłow od dłuższego czasu zmieszczał na swoim profilu na Facebooku materiały propagandowe obrazujące działalności tzw. „Państwa Islamskiego”. Ma on zresztą swoją kartotekę w szwedzkich specłużbach, jednak szef policji bezpieczeństwa Andres Thornberg stwierdizł, że informacje te miały charakter „wtórny” i nie związany z działalnością ekstremistyczną.

Zajmujący się sprawami Azji Środkowej portal Fergana News przypomina, że „w Szwecji żyje znaczna liczba uchodźców z Uzbeskistanu”. Zmarły w zeszłym roku przywódca Uzbekistanu Isłam Karimow bezwzględnie likwidował wszelkie islamistyczne organizacje.

fergananews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz