Media: spotkanie Putina z Kimem odbędzie we Władywostoku

Zapowiadane wcześniej spotkanie przywódców Rosji i Korei Północnej może odbyć się jeszcze w tym tygodniu we Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie – podaje agencja AFP.

Agencja AFP powołując się na źródła poinformowane w temacie podała, że zapowiadane spotkanie przywódców Rosji i Korei Północnej, czyli Władimira Putina i Kim Dzong Una, odbędzie się we Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Nastąpi to najprawdopodobniej w najbliższą środę lub piątek.

W ubiegłym tygodniu Kreml zapowiedział, że w drugiej połowie kwietnia obaj przywódcy spotkają się w Rosji. Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który w poniedziałek wypowiedział się na ten temat, spotkanie miałoby się odbyć prawdopodobnie „przed końcem kwietnia”.

 

Spotkanie potwierdziła już strona północnokoreańska. We wtorek tamtejsza oficjalna agencja prasowa KCNA poinformowała, że Kim „wkrótce” przyjedzie do Rosji na zaproszenie Putina. Nie podano jednak dokładnej daty ani miejsca spotkania. Byłoby to pierwsze od 8 lat spotkanie przywódców Rosji i Korei Północnej. Wówczas ówczesny prezydent FR, a obecnie premier Dmitrij Miedwiediew, spotkał się z Kim Dzong Ilem, ojcem obecnego przywódcy Korei Płn. Obecnie Moskwa i Pjongjang utrzymują raczej przyjazne stosunki, a strona rosyjska dostarcza tam pewnej pomocy żywnościowej.

Jak zaznacza agencja Associated Press, Rosja jest zainteresowana uzyskaniem szerszego dostępu do północnokoreańskich złóż zasobów mineralnych, w tym rzadkich metali. Z kolei Korea Północna potrzebuje dostaw rosyjskiej energii elektrycznej i rosyjskich inwestycji w infrastrukturę, m.in. zakłady przemysłowe i koleje, które powstały jeszcze w czasach sowieckich.

Analitycy zwracają uwagę, że ogłoszenie spotkania Putina z Kimem nastąpiło nasileniu się krytyki Korei Płn. pod adresem USA. Był to efekt ostatniego nieudanego szczytu amerykańsko-północnokoreańskiego szczytu w Hanoi oraz impasu w rokowaniach nt. denuklearyzacji. Niedawno Rosja zażądała zniesienia sankcji ekonomicznych wobec Korei Północnej. Stany Zjednoczone oskarżyły Moskwę o to, że pomaga władzom w Pjongjangu omijać niektóre z tych sankcji, czemu Rosjanie zaprzeczają.

Polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply