Polskie Sieci Elektroenergetyczne ostrzegają przed deficytem mocy w 2026 r., ale rząd nie planuje wdrażania nowych mechanizmów zabezpieczających stabilność systemu energetycznego, informuje portal Strefa Inwestorów.

Jak informuje portal Strefa Inwestorów, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oszacowały możliwy deficyt mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym w 2026 r. na 4,2 GW. Powodem jest planowane wycofanie z eksploatacji starszych bloków węglowych. Pomimo rosnących wyzwań, Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie przewiduje wprowadzenia nowych mechanizmów zabezpieczających stabilność systemu.

Polski rząd zakłada, iż dotychczas funkcjonujące rozwiązania, takie jak rynek mocy i rynek bilansujący, są wystarczające do zapewnienia stabilnej pracy systemu. Nowelizacja ustawy o rynku mocy, przyjęta 24 stycznia 2025 r. i obowiązująca od 14 lutego, wprowadziła mechanizm aukcji uzupełniających. Celem tych aukcji jest zabezpieczenie dodatkowych rezerw mocy w newralgicznych momentach.

Ministerstwo ogłosiło już parametry aukcji przewidzianych na drugą połowę 2025 r. Jak informuje Strefa Interesów, decyzje dotyczące kolejnych aukcji będą podejmowane w miarę potrzeb. Skuteczność tych działań uzależniona będzie od zainteresowania rynku oraz opłacalności oferowanych mechanizmów wsparcia dla dostawców.

Zgodnie z analizą oceny wystarczalności zasobów przygotowaną przez PSE, która została poddana ocenie przez europejskich regulatorów rynku energii, obecny stan nie uzasadnia wdrażania dodatkowych zabezpieczeń. Resort klimatu podkreśla, że w razie wystąpienia deficytu mocy, jednostki wytwórcze mogą korzystać z rynku energii i usług systemowych.

Czytaj: PGE planuje budowę ponad 80 magazynów energii dla OZE

W odpowiedzi na interpelację posłów Michała Wosia, Jana Kanthaka i Dariusza Mateckiego, wiceminister Miłosz Motyka poinformował, że Minister Klimatu i Środowiska nie przewiduje dodatkowych mechanizmów zabezpieczających stabilność systemu elektroenergetycznego w latach 2026–2028, ponieważ istniejące mechanizmy powinny zapewnić stabilną pracę systemu w tym okresie.

Ministerstwo zapewnia również, że sytuacja w sektorze elektroenergetycznym jest monitorowana, a współpraca w ramach struktur europejskich ma pomóc w reagowaniu na ewentualne zagrożenia.

Czytaj: Kryzys w JSW – miliardowe straty i zagrożenie zwolnieniami

Czytaj także: Słowacja kończy z dotacjami do energii odnawialnej i krytykuje “zieloną ideologię”

strefainwestorow.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz