Media: Po rosyjskiej inwazji Ukrainę opuściło 650 tys. mężczyzn w wieku poborowym

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do krajów europejskich wyjechało 650 tys. mężczyzn w wieku poborowym – informuje austriacki portal Express, powołując się na dane Eurostatu.

Według austriackiego portalu z danych Eurostatu wynika, że w 27 państwach członkowskich UE, a także w Szwajcarii, Liechtensteinie i Norwegii żyje 650 tys. ukraińskich uchodźców płci męskiej w wieku poborowym.

Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Ukrainę opuściło około 6,3 miliona obywateli, z których większość to kobiety i dzieci.

Według analizy danych Eurostatu przeprowadzonej przez ukraińską redakcję BBC oficjalny status uchodźcy w UE posiada obecnie 4,2 mln osób, z czego 18,3% (768 tys.) to mężczyźni w wieku od 18 do 64 lat. Status ten mogą uzyskać jedynie ci, którzy opuścili Ukrainę nie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku.

Jednocześnie austriacki Express otrzymał dane specjalnie dla grupy wiekowej 18-60 lat.

Dane nie wskazują jednak ilu z tych mężczyzn opuściło Ukrainę legalnie. Odrębnie nie liczy się także mężczyzn, którzy mogli wyjechać do UE z terytoriów okupowanych przez Rosję.

Mężczyźni w wieku 18–60 lat mogą legalnie opuścić Ukrainę, gdy mają stwierdzoną niepełnosprawność albo towarzyszą chorej osobie, mają i utrzymują co najmniej trójkę dzieci, samotnie wychowują nieletnie dziecko, posiadają stały pobyt za granicą, są kierowcami międzynarodowych firm transportowych i autobusów, są wolontariuszami przewożącymi pomoc humanitarną, wojskową czy medyczną. Wyjeżdżać mogą też marynarze, pracownicy kolei pociągów dalekobieżnych oraz sportowcy uczestniczący w zagranicznych mistrzostwach.

CZYTAJ TAKŻE: Rzeczpospolita: Polska już wydaje Ukrainie mężczyzn, którzy wyjechali z kraju

Każdego dnia co najmniej 150 osób, głównie mężczyzn w wieku 18-60 lat, objętych mobilizacją, jest zatrzymywanych na granicy przy próbie wyjazdu z Ukrainy – poinformował w lipcu br. rzecznik ukraińskiej straży granicznej, Andrij Demczenko. Podkreślił on, że w tamtym momencie od początku wojny podjęto 6 tys. wykrytych prób nielegalnego przekroczenia granicy z fałszywymi dokumentami i zatrzymano ponad 13 tys. osób próbujących przekroczyć “zieloną granicę”.

We wrześniu br. pisaliśmy, że plany władz Ukrainy zakładają, że kobiety z wykształceniem medycznym i farmaceutycznym zostaną wciągnięte na listy poborowych.

CZYTAJ TAKŻE: “Na studenta”, “na menadżera”, quadem przez granicę – ukraińskie służby ujawniły sposoby unikania poboru

Kresy.pl / express.at / bbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply