Ukraina wprowadzi zakaz wyjazdu dla określonych kategorii kobiet

Plany władz Ukrainy zakładają, że kobiety z wykształceniem medycznym i farmaceutycznym zostaną wciągnięte na listy poborowych.

Informację taką podał Fedor Wenisławski, przedstawiciel prezydenta w Radzie Najwyższej i członek parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego Obrony i Wywiadu. Jak podał w czwartek portal EspresoTV włączanie kobiet do rejestrów wojskowych powinno rozpocząć się najpóźniej 1 października.

Wenisławski zapowiedział zmianę w treści art. 1 Ustawy o przygotowaniu do mobilizacji i rozporządzeniu rządu o rejestrze poborowym. Wciągnięcie do niego kobiet wspomnianych kategorii oznaczać będzie objęcie ich zakazem wyjazdu za granicę, jaki obejmuje już mężczyzn zdolnych do noszenia broni.

Jednocześnie polityk zadeklarował, że parlament nie zamierza rozszerzać zobowiązań wojskowych na kolejne kategorie kobiet, podała EspresoTV.

Telewizja przypomniała natomiast, że 7 października 2022 r. Rada Najwyższa przyjęła ustawę 0 dobrowolnej rejestracji kobiet do wojska.

W przypadku mężczyzn zakaz wyjazdu tych, którzy ze względu na wiek i warunki zdrowotne zdolni są do noszenia broni został wprowadzony już na samym początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

Mimo tego miliony takich mężczyzn opuściło Ukrainę. Niedawno podniosły się głosy, zarówno w tym państwie jak i w Polsce o możliwościach ekstradycji tego typu osób do ojczyzny. Jednak sam Wenisławski gasił we wtorek oczekiwania w tym względzie, zwracając uwagę, że ekstradycja jest skomplikowaną procedurą.

espreso.tv/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply