Kontrolowana przez Zygmunta Solorza spółka ZE PAK miała zostać poinformowana przez przedstawicieli rządu i PGE o zamrożeniu prac nad wspólnym projektem budowy elektrowni jądrowej, za którego realizację miał odpowiadać koreański koncern KHNP – wskazują medialne doniesienia.

Za budowę elektrowni jądrowej w Pątnowie miał odpowiadać koreański koncern KHNP, przy współpracy z Zygmuntem Solorzem (ZE PAK) i kontrolowaną przez państwo PGE. Cytowane w środę w mediach nieoficjalne doniesienia Polityki Insight wskazują, że w ostatnich dniach rząd miał poinformować ZE PAK o możliwości zamrożenia prac związanych z projektem budowy elektrowni.

Podczas posiedzenia rady nadzorczej spółki PGE PAK Energia Jądrowa, w której po 50 proc. udziału mają ZE PAK i PGE przedstawiciele tej drugiej mieli z kolei poinformować, że PGE jest gotowa zakończyć lub też zamrozić swój udział w projekcie.

“Nasze źródło wskazuje nawet, że po stronie rządu decyzja już zapadła, a na posiedzeniu rady nadzorczej spółki prezes PGE Dariusz Marzec miał wskazać, że inwestycja jest de facto zamrożona” – biuletyn DM Trigon cytuje Politykę Insight.

Portal Bankier.pl wysłał do obu stron zapytania, czy potwierdzają te doniesienia.

Jak czytamy, biuro prasowe PGE w odpowiedzi przysłanej redakcji Bankier.pl nie odniosło się do pytania o wydarzenia na wspomnianej radzie nadzorczej spółki PGE PAK Energia Jądrowa.

Komentując z kolei stan prac przy projekcie elektrowni jądrowej w Pątnowie, oświadczyło: “Jesteśmy na bardzo wstępnym etapie analizy projektu. Jego struktura i sposób organizacji zostały zdeterminowane przez poprzedni rząd. Realizacja tak kluczowego projektu infrastruktury energetycznej musi być wpisana w całościową strategię rządu, dotyczącą rozwoju i docelowego modelu segmentu energetyki jądrowej w naszym kraju”.

“Tak ważnych i krytycznych dla krajowego bezpieczeństwa energetycznego inwestycji nie można realizować z pominięciem całościowej strategii rządu w tym zakresie. Kluczowe są więc polityczne decyzje i to rząd określi, które projekty, i w jakich lokalizacjach będą przedmiotem dalszych, szczegółowych analiz technicznych” – stwierdzono w komentarzu.

Z kolei spółka ZE PAK do momentu publikacji nie przesłała portalowi odpowiedzi.

Chodzi o projekt drugiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w Polsce. Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) zakładał budowę elektrowni jądrowej z dwoma koreańskimi reaktorami APR1400 o łącznej mocy 2,8 GW w Pątnowie. Według pierwotnych planów elektrownia miała powstać w 2035 r.

Czytaj także: 6 lat opóźnienia w budowie polskiej elektrowni atomowej? Burza po słowach minister

bankier.pl / money.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply