Miliardowe straty Zakładów Azotowych Puławy

Zarząd Zakładów Azotowych Puławy przyznał, że kondycja przedsiębiorstwa jest tragiczna. Przedsiębiorstwo przynosi miliardowe straty.

We wtorek nowy zarząd Zakładów Azotowych Puławy przyznał, że zakład przynosi miliardowe straty, informuje portal Lublin 112. Mimo ciężkiej sytuacji spółka utrzymuje płynność finansową. Obecnie zarząd ma wdrażać mają działania, które mogą pomóc uratować przedsiębiorstwo.

Straty finansowy Zakładów Azotowych cały czas rosną, w ciągu ostatnich sześciu kwartałów przekroczyła już kwotę 1,2 mld złotych. Duże straty powodują problemy w funkcjonowaniu gospodarczym spółki. Cytowany przez portal Lublin 122 wiceprezes wiceprezes spółki Wojciech Szmyła zapewnił, że choć sytuacja jest trudna, to w perspektywie średnioterminowej nie powinno być problemów z płynnością finansową. Firma nie ma też żadnych przeterminowanych zobowiązań.

Portal Lublin 112 przypomina, że kiedy wiosną bieżącego roku władze spółki przedstawiały wyniki finansowe za 2023 r. nie ukrywano, że kondycja finansowa Zakładów Azotowych Puławy tak źle jeszcze nigdy nie była. Straty netto wyniosły 600 mln zł. Podkreślano wówczas, że kluczowe problemy nie zostały w żaden sposób rozwiązane. Zabrakło przede wszystkim kompleksowych działań naprawczych i restrukturyzacyjnych.

Nowy zarząd wprowadza działania, które mają uratować firmę, obecnie działa pakiet stabilizujący, jaki zawarto z instytucjami finansowymi. Trwają też przygotowania do wprowadzenia programu restrukturyzacji mające na celu ograniczenie kosztów i zwiększenie efektywności działalności.

Cytowana przez portal Lublin 112 wiceprezes Zakładów Azotowych Puławy Katarzyna Stasiak powiedziała, że firma kontynuuje zmiany, które mają urealnić nadmiernie rozbudowane struktury organizacyjne oraz stanowiska menedżerskie. “Celem jest uproszczenie struktury organizacyjnej, poprawa efektywności, lepsze wykorzystanie zasobów i kapitału ludzkiego, uelastycznienie współpracy między zespołami i obszarami w ramach grupy kapitałowej oraz ograniczenie wydatków”.

Czytaj: Media: Atom z Korei zagrożony. “Po stronie rządu decyzja już zapadła”

Władze spółki informują, że nie ma w tej chwili zaplanowanych żadnych zwolnień grupowych. Postawiono na program naturalnych odejść, zarówno na stanowiskach roboczych jak i menadżerskich. Postanowiono zaprzestać wydatków na sponsoring czy też w postaci darowizn.

Wśród pomysłów na poprawę sytuacji spółki jest m.in. dalsze zwiększanie sprzedaży produktów na Ukrainę. Do tego dochodzi przyspieszenie opóźnionych inwestycji a także odbudowa i poprawa relacji z kluczowymi dystrybutorami. Prezes Azotów Puławy Hubert Kamola zaproponował też, aby nawozy mineralne pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego objąć 30-procentowym cłem. Wszystko dlatego, że w latach 2020-2023 ich import wzrósł wielokrotnie.

Czytaj: Port Gdańsk straci bezpośrednie dostawy kontenerowe z Azji na rzecz niemieckich portów

lublin112.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply