Media: Ambasador RP w Iraku została ewakuowana

Według reportera Radia Zet powołującego się na informację od szefa MSZ, ambasador Polski w Iraku, Beata Pęksa, została ewakuowana z tego kraju.

Informację na ten temat podał w środę rano na Twitterze Jacek Czarnecki, dziennikarz Radia Zet. Powołując się na szefa MSZ Jacka Czaputowicza poinformował, że Beata Pęksa, Ambasador RP w Iraku, została ze względów bezpieczeństwa ewakuowana do Polski.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Polska ambasada w Iraku mieści się na terenie Ambasady Wielkiej Brytanii w Bagdadzie, w tzw. strefie międzynarodowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, Iran przeprowadził w nocy z wtorku na środę ataki rakietowe na bazę Ain al-Assad w Iraku, gdzie stacjonują wojska USA, a także żołnierze z Polski, oraz na bazę w Irbil w irackim Kurdystanie. Jak podano, użyto 22 rakiet, zasadniczo Fateh-313, z których większość spadła na bazę al-Assad. Szef MON Mariusz Błaszczak zapewnia, że polskim żołnierzom nic się nie stało. Podobne zapewnienia złożył minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Amerykański senator Lindsey Graham z Partii Republikańskiej, jeden z czołowych neokonserwatystów i „jastrzębi” w Waszyngtonie, nazwał uderzenie Iranu na bazy USA w Iraku „aktem wojny”. Jego zdaniem, prezydent Stanów Zjednoczonych ma „wszelką władzę, by odpowiedzieć” na ten atak. Graham nie sprecyzował, jakie według niego kroki powinien poczynić teraz Donald Trump, choć powiedział, że amerykański prezydent powinien skoncentrować się na próbie „przywrócenia odstraszania”.

Szef MSZ Iranu Dżawad Zarif oświadczył, że jego kraj działał zgodnie z prawem międzynarodowym, w ramach samoobrony.

Korpus Strażników Rewolucji wezwał USA do całkowitego wycofania swoich sił z Iraku, twierdząc, że w przypadku akcji odwetowych nie będzie czynić rozróżnienia między Stanami Zjednoczonymi, a Izraelem. Ostrzeżono też „sojuszników USA zapewniających bazy dla [amerykańskiej-red.] terrorystycznej armii…, że każdy kraj służący jako źródło wojowniczych i agresywnych ataków w jakiejkolwiek formie przeciwko Islamskiej Republice Iranu stanie się celem”.

We wtorek, jak informowaliśmy, prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej. Omawiano trzy zasadnicze tematy. Przede wszystkim, politykę Rzeczypospolitej wobec sytuacji na Bliskim Wschodzie, po drugie obchody 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau, a także zadania polityki historycznej w kontekście relacji polsko-rosyjskich. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że choć „każda iskra może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu” na Bliskim Wschodzie, to polscy żołnierze służący w Iraku zostaną w tym kraju. Zaznaczył, że decyzja ta została skonsultowana z szefem NATO.

Czytaj także: „Rządzącym w Polsce myli się sojusznik ze zwierzchnikiem”. Konfederacja o konflikcie USA-Iran [+VIDEO]

Presstv.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz