6 maja ulicami Katowic maszerowali narodowcy. Chcieli w ten sposób uczcić powstania śląskie, które walnie przyczyniły się do uzyskania przez II Rzeczpospolitą części Górnego Śląska.

Trzy powstania śląskie wybuchały kolejno w 1919, 1920 i 1921 roku. To ostatnie rozpoczęło się 2 maja i do tej rocznicy nawiązywał marsz jaki w sobotę zorganizowały w Katowicach przez Młodzież Wszechpolska, Ruch Narodowy, Stronnictwo Narodowe oraz Fundacja Orle Gniazdo. Według powiązanego z ONR portalu Kierunki.info na marszu pojawili się działacze tych organizacji z całego województwa śląskiego, a także lokalne grupy takie jak Radykalne Południe, Zjednoczony Front Narodowy, Jaworznicka Inicjatywa Narodowa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Marsz miał swój początek pod pomnikiem przywódcy powstańczych zrywów i ruchu wyzwolenia narodowego na Śląsku Wojciecha Korfantego, na Placu Sejmu Śląskiego. Jeden z większych transparentów niesionych przez maszerujących głosił: „Jesteśmy ze Śląska, ale najważniejsza jest Polska”. Narodowcy skandowali w czasie marszu „Wielka Polska, silny Śląsk”, „Polski Honor – Śląska Duma”. „Górny Śląsk perła w koronie”, „Bóg, honor i ojczyzna”. Gdy dotarł on do miejsca przeznaczenia, to jest pod Pomnik Powstańców Śląskich, zebrani odśpiewali Hymn Narodowy, a także odpalili pirotechnikę, na potrzeby specjalnej oprawy, jaką przygotowali.

Czytaj także: Młodzież Wszechpolska demonstrowała w obronie Polaków na Litwie

kierunki.info.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz