Na Mali opozycja odrzuciła ustępstwa, które zostały zaproponowane przez prezydenta Ibrahima Boubacara Keitę. Miały one na celu zażegnanie kryzysu politycznego, który stał się przyczyną protestów. Opozycja podkreśla, że będzie usatysfakcjonowana jedynie wówczas, gdy prezydent ustąpi ze stanowiska.

Malijska opozycja odrzuciła ustępstwa zaproponowane przez prezydenta Ibrahima Boubacara Keitę. Miały one spowodować zażegnanie politycznego kryzysu, który doprowadził do protestów. Opozycja deklaruje, że będzie usatysfakcjonowana jedynie wówczas, gdy prezydent ustąpi ze stanowiska – poinformowała w niedzielę agencja „Reuters”.

W czasie sobotniego przemówienia Keita ogłosił, że rozwiązuje Trybunał Konstytucyjny oraz zamierza wdrożyć zalecenia, które zostały w ubiegłym miesiącu wydane przez Wspólnotę Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej (m.in. ponowne przeprowadzenie części marcowych wyborów parlamentarnych).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rzecznik M5-RFP, koalicji liderów politycznych, religijnych i społeczeństwa obywatelskiego, która ponad miesiąc temu rozpoczęła protesty, wzywając Keitę do rezygnacji, odrzucił jego propozycję.

„Nie zaakceptujemy tych bzdur” – powiedział rzecznik Nouhoum Togo agencji „Reuters”. „Po prostu żądamy jego rezygnacji” – dodał.

Agencja przypomina, że w 2018 r. Keita został wybrany po raz drugi na urząd prezydenta. Spotkał się ze społecznym niezadowoleniem, co miało być spowodowane brakiem reakcji na problemy związane z bezpieczeństwem i gospodarką kraju.

Fala protestów została wywołana sporem o wybory. Trybunał, którego rozwiązanie zaproponował Keita, zmienił część dotychczasowych wyników, przyznając dodatkowe miejsca w parlamencie partii prezydenta.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podczas piątkowej demonstracji w stolicy kraju Bamako cztery osoby poniosły śmierć. W czasie protestu uczestnicy zajęli parlament i siedzibę krajowego nadawcy. Był to trzeci duży protest zorganizowany od 5 czerwca przez M5-RFP.

W rozmowie z agencją „Reuters” Togo powiedział, że w sobotę policja zastrzeliła ośmiu zwolenników opozycji. Czytamy, że agencji nie udało się potwierdzić tych informacji na policji. Rzecznik ministerstwa bezpieczeństwa oświadczył z kolei, że aktualnie nie ma jeszcze żadnych informacji na ten temat.

Podczas przemówienia Keita powiedział, że pozostaje otwarty na dialog ze swoimi przeciwnikami. Potępił jednak akty wandalizmu.

Zobacz także: Zamieszki w stolicy Mali – są ofiary śmiertelne

reuters.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz