Maląg: Strategię demograficzną opieramy na rodzinie, nie migrantach

Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że państwo realizuje długofalową, konsekwentną, skuteczną politykę prorodzinną. My takie działania od sześciu lat podejmujemy – oświadczyła w sobotę minister Marlena Maląg na antenie Polsat News. Zadeklarowała, że strategia demograficzna, która niebawem zostanie przyjęta przez rząd, opiera się na systemowym wsparciu rodzin, nie na migrantach.

Minister rodziny i polityki społecznej została zapytana m.in. o rodzinny kapitał opiekuńczy. Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie. „Inwestycja w rodzinę jest naszym priorytetem” – powiedziała Maląg, cytowana przez portal Polsat News. „Polityka prorodzinna powinna być zmierzona na miarę potrzeb” – dodała.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

535.18 PLN    (2.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że państwo realizuje długofalową, konsekwentną, skuteczną politykę prorodzinną. Muszą wiedzieć, że to nie są incydenty. My takie działania od sześciu lat podejmujemy” – powiedziała minister.

Oglądaj także: Dr Cezary Mech: Napływ imigrantów hamuje rozwój technologii [+VIDEO]

Prowadzący przypomniał, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy (dane z października) urodziło się w Polsce 330 tys. dzieci  – najmniej od II wojny światowej. „Dlatego musimy wprowadzać tę skuteczną politykę rodzinną, skuteczną politykę demograficzną. Wyjście z pułapki niskiej dzietności to jest przede wszystkim nasze wyzwanie” – oświadczyła minister, odnosząc się do przywołanych danych.

Maląg została zapytana, czy w obliczu zmian demograficznych Polska być może powinna otworzyć się na migracje. „My w swojej polityce demograficznej, strategii demograficznej, którą bardzo szeroko konsultowaliśmy, skupiamy się przede wszystkim na wsparciu rodzin, nie na tworzeniu polityki prorodzinnej opartej na migracji. Celowo i świadomie strategia demograficzna, która już niebawem będzie przyjmowana przez Radę Ministrów, jest oparta nie na migrantach, tylko przede wszystkim na stworzeniu systemowej, kompleksowej polityki prorodzinnej” – odpowiedziała.

Zwracaliśmy uwagę, że w 2020 roku Polska wydała najwięcej pierwszych zezwoleń pobytowych dla obywateli państw trzecich spośród wszystkich krajów członkowskich UE. W ubiegłym roku co czwarte pozwolenie tego typu zostało udzielone przez Polskę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Duże ułatwienia w zatrudnianiu imigrantów ze Wschodu. Sejm przyjął nowelizację

Przypomnijmy, że zgodnie ze zmianami w przepisach, od przyszłego roku pracodawcom przestanie się opłacać zatrudnianie imigrantów zarobkowych w niepełnym wymiarze godzin, bo bez względu na czas pracy będą musieli zarabiać nie mniej niż wynosi płaca minimalna. Polaków to nie dotyczy.

Przyjęta przez Sejm w listopadzie br. nowelizacja wprowadza znaczące ułatwienia dla zatrudniania w Polsce pracowników ze Wschodu, głównie Ukraińców. Wydłużono im z 6 do 24 miesięcy możliwość pracy na zwykłe oświadczenie od pracodawcy. Dodatkowo, firmy uznane przez rząd za strategicznie ważne dla gospodarki i chcące zatrudniać obcokrajowców będą miały pierwszeństwo.

Zobacz także: Rząd ułatwia osiedlanie cudzoziemców w Polsce

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Stosunkowo niedawno informowaliśmy, że rząd chce ułatwić zatrudnianie obcokrajowców w administracji, nowelizując ustawę o służbie cywilnej. Jak podała pod koniec października br. „Gazeta Prawna”, dyrektorzy generalni mają autonomicznie decydować, czy w urzędach zatrudniać tylko Polaków, czy też dopuścić do takiej pracy obcokrajowców. Zmiana ta ma przyciągnąć kandydatów do pracy w administracji. Przypomnijmy, że w czasie pandemii rząd PiS chciał ściągać do pracy w ochronie zdrowia m.in. obywateli Ukrainy i Białorusi. Teraz analogiczna sytuacja ma mieć miejsce z administracją.

Czytaj także: Tykająca bomba masowej imigracji z Ukrainy

polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz