Macron chce legalnej aborcji w całej Unii Europejskiej

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek, że chce, aby Unia Europejska zagwarantowała prawo do aborcji w Karcie Praw Podstawowych.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek, że chce, aby Unia Europejska zagwarantowała prawo do aborcji w Karcie Praw Podstawowych.

Macron przemawiał podczas ceremonii, która odbyła się w Paryżu. “Dzisiaj nie jest koniec historii, ale początek walki” – powiedział Macron podczas ceremonii.

“Będziemy przewodzić tej walce na naszym kontynencie, w naszej Europie, gdzie siły reakcyjne atakują prawa kobiet, zanim zaatakują prawa mniejszości” – powiedział tłumom obecnym na ceremonii w Paryżu przed Ministerstwem Sprawiedliwości.

“Dlatego chcę zapisać tę gwarantowaną wolność aborcji w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej”.

Zmiana Karty UE, która wymagałaby jednomyślności, może okazać się trudna. Choć większość Europy zalegalizowała aborcję, niektóre kraje nakładają ograniczenia na kobiety pragnące przerwać ciążę, a w kwestii prawa do aborcji nadal utrzymują się głębokie podziały.

W poniedziałek francuscy parlamentarzyści zagłosowali za umocowaniem aborcji w konstytucji kraju jako prawa obywatela. To pierwszy taki przypadek na świecie.

Zapisanie aborcji w konstytucji jako obywatelskiego prawa zostało przegłosowane na wspólnym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego i Senatu jakie odbywało się na dawnym zamku królewskim w Wersalu. Do jego przyjęcia potrzeba było większości trzech piątych głosów obu izb parlamentu, którą inicjatorzy zdołali zebrać mimo początkowych problemów z poparciem senatorów, jak zrelacjonowała France24.

Francuska telewizja podkreśliła, że w ten sposób Francja stała się pierwszym państwem na świecie, które wprost wpisało aborcję do konstytucji jako “prawo”. Prezydent Emmanuel Macron obiecał taki ruch w zeszłym roku, choć aborcja na życzenie jest we Francji legalna od 1975 r.

Bezpośrednim impulsem do tego było orzeczenie Sąd Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 2022 r., który uchylił obowiązujące od pół wieku prawo do tej procedury, jako konstytucyjne prawo obywatelskie Amerykanów, zezwalając tym samym poszczególnym stanom na jej zakazanie lub ograniczenie.

W styczniu Zgromadzenie Narodowe Francji przeważającą większością głosów uznało aborcję za „wolność gwarantowaną” w konstytucji, w ostatnią środę Senat poparł tę decyzję, a zatwierdzono ją ostatecznie na wspólnym posiedzeniu izb w poniedziałek.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply